На Велики вторник почитаме Свети Симеон. Ето кои красиви български имена празнуват днес

195

Днес е Велики Вторник – ден за поучения, нравствени наставления и за дарения за бедните и нисшите духом.

На Велики вторник от Страстната седмица в църквата се чете освен притчата за талантите, тази за десетте девици. В тази притча се говори за пет мъдри и пет неразумни девици, а се подразбира пет мъдри и пет неразумни човешки души.

Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните – само чисти светилници. Светилниците в тази притча символизират телата, а маслото (елей) – милостта. На гръцки език „милост“ се произнася „елеос“. Оттук е дошла и думата „полиелей“, което означава „многомилостив“.

На празничната утреня освещаването на църквата се усилва от запалването на свещите и елея, когато се пеят псалмите за многото милости Божии към избрания народ и много пъти се повтаря: „Да бъде милостта Му вечна, алилуя!“.

Страстната седмица е последната от Великденския пост, който продължава осем седмици. През тази седмица от Лазаровден всеки ден е значителен до Възкресението Христово.

Днес християните почитат свети Симеон, наречен брат Господен по плът. Симеон бил син на Клеопа – брата на Йосиф Обручник и брат на свети апостол Яков – първият епископ на Йерусалим.

Симеон проповядвал Евангелието в Юдея и след като неговият брат Яков бил убит с камъни, той бил избран на неговото място. Св. Симеон управлявал йерусалимската църква повече от 40 години.

През време на юдейската война, която завършила с разрушаването на Йерусалим и храма от Веспасиан и Тит (70 г.), Симеон заминал заедно с другите християни за град Пела, който се намирал на изток от река Йордан и бил подвластен на Ирод Агрипа II. След това пак се върнал в Йерусалим и управлявал църквата до смъртта си.

Като превзели Юдея, римляните преследвали потомците на Давидовия род. Те се страхували да не би някой от потомците на Давид да организира юдеите, да се обяви срещу кесаря и да възстанови юдейското царство.

Като довели Симеон при царския наместник Атика, римляните се опитали да го принудят да се отрече от вярата си в Христа, като употребили отначало съвети и заплахи, а после и мъчения. Тогава Симеон бил на около 120 години, но въпреки старостта, той твърдо понасял страданията и останал верен на своите християнски убеждения.

Мъжеството, търпението и твърдостта му удивили самите мъчетели. Симеон бил разпънат на кръст през 107 г.

Имен ден празнуват Симеон, Симеонка, Симон, Симона, Мони, Мончо, Монка.