Започваме да се храним все по-често: Но според експерти между храненията трябва да има определено време

40

Невинаги хората са се хранели поне три пъти дневно – закуска, обяд и вечеря. Този модел на хранене се е утвърдил към края на 18 век. В днешни дни хората са започнали да ядат дори и още по-често, в сравнение с времето преди няколко години. Някои от нас непрекъснато похапват по малко през деня. Според експерти обаче, между храненията трябва да има поне по четири часа

Само до сравнително наскоро в човешката еволюция сме яли три пъти по-малко. Закуската просто не е съществувала в голям период от историята.

Римляните, например, се хранели веднъж дневно на обяд. Редовното работно време след индустриалната революция е допринесла за зачестяването на храненето, за да поддържа работниците, съобщава Здравето.

Така към края на 18 век се появява съвременният модел на хранене – закуска, обяд, вечеря.

Но в наши дни хората се хранят още по-често, отколкото преди няколко години. Новите данни за приложението за смартфони показват, че сега имаме неправилни модели на хранене.

Много от нас непрекъснато похапват, вместо да ядат в определени часове, което означава, че прекарват 16 часа в нахранено състояние.

Вашето тяло има две метаболично различни състояния: гладно и нахранено. Абсорбиращото състояние след хранене е метаболитно активно време за вашето тяло. Но е и време на активност на имунната система.

Когато се храним, не приемаме просто някакви хранителни вещества – ние задействаме имунната си система да произвежда преходен възпалителен отговор.

„Възпалението“ е нормална реакция на организма към инфекция и нараняване, която осигурява защита срещу стресиращи вещества. Това означава, че самото хранене придава степен на физиологичен стрес на имунната система. И така за хората, които се хранят денонощно, телата им често могат да се окажат в почти постоянно възпалително състояние.

За около четири часа след всяко хранене микробите на червата и техните компоненти изтичат в кръвообращението ни. Това е минималната часова разлика, която трябва да присъства между храненията.

По публикацията работи: Пламена Сутева