Това са навиците които си мислим, че са полезни, а всъщност ни вредят

67

Всички знаем кои са основните неща, които трябва да правим, за да бъдем здрави: да се храним здравословно, да тренираме и да се наспиваме

Въпреки че изглеждат достатъчно лесни за спазване, тези прости правила за дълъг и пълноценен живот могат да се окажат изненадващо сложни. Експертите от сайта Mnn.com разкриват, че някои здравословните навици, които решаваме да следваме, имат съвсем обратен на очаквания ефект.

Ето някои от тях:

Редовното използване на дезинфектант за ръце

Ако дезинфекцирате ръцете си след всеки контакт с външната среда, подобно на симпатичния детектив Монк от едноименния сериал, по-добре спрете да го правите. Скорошно изследване на университета „Сан Диего” в Калифорния, САЩ, е показало, че по-голямата част от създадените за тази цел препарати съдържат опасното съединение трихлозан. То може да направи организма ни резистентен към някои антибиотици. Съдържа се още и в част от антибактериалните сапуни на пазара.

За да се предпазите от подобен риск, най-добре използвайте обикновен сапун и вода. А за случаите, в които нямате достъп до такива, си закупете дезинфектант с поне 60% съдържание на алкохол – той ще убие 90% от бактериите, с които сте имали контакт.

Експериментирането с козметика за грижа за кожата

Повечето жени често се отегчават от рутинната си грижа за кожата, особено когато тя няма моментален ефект. Под влиянието на големите обещания в телевизионните реклами на различни нови продукти, те често експериментират с нови и нови. Дерматологът от Ню Йорк д-р Джоди Ливайн обаче съветва, щом откриете подходящата за вашата кожа козметика, да се придържате към нея.

Причината е, че честата смяна на продукти може да направи кожата ви твърде чувствителна и да причини розацея – хронично дерматологично заболяване, характерно със зачервяване на кожата, разширени кръвоносни съдове, подуване и/или появяване на пъпки. Каква ирония – използваме козметика, точно за да избегнем всички тези неща.

Затова съветът на специалистите е да си изберете един (или една гама) продукти и да не очаквате чудеса – поне не през първите от шест до осем седмици.

Носенето предимно на чехли през лятото

Идва един момент в годината, когато дамите захвърлят високите токчета и сандалите с каиши и ги заменят с чехли, които смятат за много по-удобни. Е да, ама не. Удобството е много подвеждащо понятие, особено в случая, тъй като нестабилната подметка, прикрепена към крака ни само с ремък, може да причини коварни травми. Липсата на опора може да доведе до болки в глезените ви, които са натоварени с цялата тежест на вашето тяло, обяснява квалифициран ортопед от Бостън.

Да не говорим за всички рискове, на които излагате напълно непокритата си кожа на краката. По същата причина е добре да избягвате да ходите боси – дори на кратки разстояния като от шезлонга до басейна или в съблекалнята на фитнес салона.

Миенето на зъби след всяко хранене
Според нюйоркските стоматолози този на пръв поглед свръхполезен навик в действителност може да увреди зъбите ви, вместо да ги предпази. Това е така, защото след хранене поетата храна може да остави върху емайла им киселина, която да го отслаби. Механичното обработване с четка е последното, което му е необходимо, докато е в отслабено ниво.

За да се предпазим от влиянието на храната, по-добре след всяко хранене да изплакваме устата си с вода. А миенето на зъби да остане за сутрините и вечерите, както учим децата да правят.

По публикацията работи: Ралица Димитрова