Богатите българи предпочитат Виена и Лондон за луксозни имоти

380

Снимка : imotdnes.com

Най-предпочитани за инвестиция в луксозни жилища в чужбина от богатите българи са Лондон и Виена. Това сочи анализ на пазара на една от големите агенции, специализирана във високия сегмент.

Други търсени дестинации за покупка или наемане на луксозен имот в чужбина от нашенци са Париж, Рим, Барселона и Мадрид, като най-често това се прави, когато децата на родните богаташи отиват да учат там.

Българите купуват зад граница основно апартаменти, като това се прави и за инвестиция. В чужбина не се класираме в най-високия ценови сегмент. Най-скъпите цени на сделки на българи са били в Лондон и Виена за по около 700 хил. евро. Сделките с родните паралии по Халкидики, в съседна Гърция са основно за къщи, като са постигани и цени от 600 хил. евро. Предпочитан е средният ръкав – Ситония, където е по-спокойно.

Чужденците основно купуват апартаменти у нас за инвестиция в рамките на 200-300 хил. евро, с три спални в райони, където лесно биха ги давали под наем и където да ги продадат лесно, ако им се наложи. „Те все още не се ориентират към най-високия сегмент, но в нова завършена сграда купуват 2 или 3 апартамента. Повечето клиенти на скъпи имоти у нас са от арабските стари, Индия и Пакистан“, каза за „Монитор“ Весела Илиева от Unique Estate.

По думите й в момента в София най-често купуват скъпи жилища и къщи големите арендатори на земеделска земя, производители на месо, собствениците на магазини, имащите частен бизнес в енергетиката.

Анализите на агенцията сочат още, че хората с по-високи заплати купуват къщи, но в затворените комплекси в полите на Витоша. Най-големите купувачи на апартаменти „на зелено“ пък са младите клиенти на възраст до 35-38 години, които са склонни да рискуват и за да хванат добрата цена плащат още дори преди да започне изграждането на кооперацията. Според Илиева клиентът на лукс имоти трудно може да бъде типизиран, но хората с пари обикновено правят много повече огледи, защото могат да си позволят да избират и да чакат.

От началото на годината срокът от излизането на даден луксозен имот на пазара до намирането на купувач вече е един месец, а разликата между офертна и реална цена почти се стопи. При преговори отстъпката достига най-много до 5%.
Центърът на София продължава да е основната дестинация на решилите да придобият луксозен имот. Част от купувачите реновират апартаментите и ги отдават под наем, а друга след ремонта решават да ги продадат и да реализират печалба.