Очаква се да плащаме 300% повече за килограм български ябълки и череши

74

Такива са очакванията за родните плодове тази година. Такива прогнози правят български производители и експерти в Югозападна България. Причина за поскъпването е скъпото напояване, както и лошите метеорологични условия, основно сланата по овощните дръвчета. Ето защо се очаква да плащаме 300% повече за килограм ябълки и череши. Това се случва, след като и цената на зеленчуците претърпя сериозен скок

След превръщането на голяма част от зеленчуците в луксозна стока, изглежда, че и плодовете ги очаква същата съдба. В Кюстендилско все повече семейства производители се отказват от бранша и все повече декари земи пустеят.

Първите плодове родно производство, които идват на пазара, са ягодите и черешите – в края на май, началото на юни в Кюстендил излизат първите череши, обясни заместник-председателят на Института по земеделие доц. Димитър Сотиров пред БНТ.

„Декември и януари климатичните условия бяха подходящи за овощните култури, няма измръзване, след това имаше период от леко захлаждане. В Кюстендилско сме обнадеждени, че тази година цъфтежът се завръща и очакваме една добра реколта, но месец април е критичен, защото през последните 10 години почти не е имало година, в която късните пролетни слани да подминат региона. Всяко едно повишаване на среднодневните температури е критично за овощните култури“, обясни той.

По публикацията работи: Пламена Сутева