Според гастроентеролог: Toва са няколко “врагове“, които вредят на панкреаса

232

Можете да се чувствате страхотно, но органът да не изпълнява функцията си на 100%. Панкреасът (на гръцки: Πανκρεαςpan: всичко, kréas: месо), известен още под името задстомашна жлеза е голяма храносмилателна жлеза, разположена напречно върху задната стена на коремната кухина. Има продълговата форма, наподобяваща грозд с дължина около 14 – 18 см.

Задстомашната жлеза на органа се състои от два типа тъкани, изпълняващи коренно различни функции. „Ако панкреасът не ви боли, това не означава, че всичко е наред с него. Можете да се чувствате страхотно, но да не изпълнява функцията си на 100%“, каза Сергей Вялов, кандидат на медицинските науки, гастроентеролог, хепатолог, в Telegram, добавяйки, че панкреасът „дава“ симптоми, когато вече не може да секретира количеството ензими, необходими за смилане на храната.

Как да разберете, че имате проблем с панкреаса?

След това пациентите започват да забелязват болка в корема, подуване на корема, появата на проблеми с изпражненията. „Това може да се случи след прием на алкохол. Между другото, той е основният враг на панкреаса. Никотинът също е враг. И комбинацията им е най-лошото нещо, което можете да си представите“, подчерта лекарят.

Лекарят напомни още веднъж и за опасностите от комбинирането на мазни храни с алкохол. Например пиенето на алкохол със салати с майонеза или тлъсто пиле и картофи е изключително вредно за панкреаса. „Ако добавим много мазнини към алкохола, тогава тази комбинация (мазнини плюс алкохол) може да убие панкреаса“, предупреди гастроентерологът и добави, че в този случай „панкреасът работи усилено“.

Три продукта, които са много вредни за панкреаса:

Той отбеляза, че не трябва да се забавя контактът със специалист, дори „ако изпражненията постоянно се разхлабват“. Възможно е увреждането на тъканите вече да е започнало и панкреасът да отделя по-малко количество ензими. Задачата на специалиста е да спаси останалите здрави клетки. „Не отлагайте лечението. Панкреатитът не е шега работа, обобщи специалистът.

По публикацията работи: Велислава Велева