Свят

Силно земетресение разлюля Кипър, предизвика паника и в Турция

Трусът е усетен около 3 часа тази нощ, последвали са редица вторични трусове

Силно земетресение разлюля Кипър в ранните часове днес. То е било усетено силно на целия остров и в региона. В посолството на страната ни в Никозия не са получени сигнали от пострадали наши сънародници, съобщава БНР.

Земетресението е регистрирано в 3:08 ч. тази нощ и е с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер, по данни на Геоложката служба на Кипър. Епицентърът му е в Средиземно море, в непосредствена близост до острова – само на 50 км западно от град Полис Хрисохус, на дълбочина 25 км.

До 5:30 ч. сутринта са регистрирани серия от вторични трусове с максимален магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер.

Няма данни за пострадали и нанесени материални щети, съобщават кипърските компетентни служби.

Земетресението предизвика страх и безпокойство и сред сънародниците ни в Кипър. В района на градовете Пафос и Полис Хрисохус на западния бряг на острова живеят много българи. В първите им коментари в социалните мрежи много от тях обясняват как мебелите са се движили. Някои го сравняват с почувстваното при земетресението във Вранча.

Това в второто силно земетресение, регистрирано в Гърция от началото на годината. Предишното – на 5 януари, беше с магнитуд 5,3. Според информация на националната телевизия хиляди хора са прекарали нощта на улицата. Земетресението е било усетено и в Израел, Египет и гръцките острови Крит и Родос, съобщава ДПА, цитирани от БТА.

Трусът е разлюлял и средиземноморското крайбрежие на Турция, предизвиквайки паника сред местните жители, съобщава Си Ен Ен-Тюрк. Той е усетен в общо осем окръга на страната – Анталия, Адана, Мерсин и Хатай, които имат средиземноморски бряг, както и по-вътрешните Бурдур, Ъспарта, Коня и Караман.

Жители на Анталия и на по-източните градове Манавгат, Алания и Газипаша са избягали панически навън, след като били събудени от земетресението. Те са разказали, че трусът е продължил дълго. По първоначални данни няма щети, нанесени в Турция от труса.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Пиян мъж наруши заповед за защита и нападна баба си и дядо си в Маданско

Служители на Районното управление в Мадан задържаха 35-годишен мъж, който е нарушил действаща заповед за…

преди 10 минути
  • България

Финансовият министър: Понижението на цените на горивата също ще е плавно

Служебният министър на финансите Георги Клисурски предупреди, че геополитическото напрежение влияе върху българската икономика. В…

преди 25 минути
  • България

Кражба от паркиран „Фолксваген“ в Стара Загора: Откраднати са лаптоп и 100 евро

На 8 април 2026 г. във Второ районно управление на полицията в Стара Загора е…

преди 40 минути
  • България

БАБХ спря близо 190 кг храни за детски градини във Враца заради нарушения

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприе спешни мерки, след като спря близо 190…

преди 55 минути
  • България

Заледена снежна покривка и силен вятър в планините днес

Любителите на планината трябва да бъдат особено внимателни при излизане във високите части. По информация…

преди един час
  • България

Маскирани нападнаха младежи в центъра на София, има намушкан с нож

Сериозен инцидент разтърси центъра на София тази вечер. Млад мъж е приет в болница в…

преди един час