Изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата: Ваксини ще има за цялото население

54

По думите му България е предвидила 300 млн. лв. за закупуване на ваксини, като се очаква една от ваксините да бъде еднодозова, което ще ускори процеса

„Вече наблюдаваме регулярност с доставките и разпределението на ваксини. Виждаме, че всяка седмица има доставки. Навлизаме в един нов етап. Над 240 000 дози очакваме до края на месеца, а за месец март очакваме над 500 000 дози от трите разрешени за употреба ваксини. Това променя актуалната ситуация. Ще има възможност за ваксиниране на по-голям брой хора и ще наблюдаваме ускорение на процеса по ваксинация. 450 000 дози бяха поръчани допълнително от втората разрешена за употреба ваксина. Очаква се и 7-мият договор на ЕК да бъде финализиран съвсем скоро. Общото количество, което България може да закупи по тези 7 договора, надвишава 18 млн. дози. Една от ваксините се очаква да е с еднодозов прием, което ще даде възможност да се ваксинират повече хора. Ще има за над 10 млн. души – ще има за цялото население“, посочи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата в интервю за предаването „Денят започва“ по БНТ.

„През октомври желаещите бяха около 30-35%, сега се увеличава, но още много хора се колебаят. Тук е ролята на здравните институции и медиите – да се създаде една обективна информационна кампания. Цената на ваксините е конфиденциална по договорите на ЕК, но България е предвидила 300 млн. лв. за закупуване на ваксини. Има възможност и за даряване, и за препродаване на ваксини при съгласие на производителя“, добави Кирилов.

Процесът за поръчка на ваксините стартира през месец юли. Тогава нямаше конкретна информация за развитието на клиничните програми и за очаквания период за разрешение за употреба, производство и доставки. Първият договор на ЕК беше сключен през август с окфордската ваксина. Към този период се говореше, че тя първа ще получи разрешение и ще може да достави най-голямо количество ваксини през първото тримесечие на 2021 г. Договорите са фиксирани и количества се договарят от ЕК. Решението на България беше да се направи едно балансирано портфолио от ваксини, което да включва всички, с които ЕК е сключила договори, за да има гаранция. Между август и ноември не се знаеше коя ваксина ще получи разрешение и кога ще се прави доставка. От първото до третото тримесечие ще има регулярни доставки от всички производители, но доставките са регулярни и разпределени по месеци, каза още той.

По публикацията работи Снежина Раева