Още една доставка с ваксини пристигна у нас

30

Оттук нататък се очакват доставки с ваксини всяка седмица

17 550 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech пристигнаха в България тази сутрин. Препаратът ще  бъде разпределен до всички точки на страната. Това е поредна пратка за страната ни. Последната пристигна миналата седмица и съдържаше 14 000 дози. С нея бяха компенсирани пропуснатите количества две седмици по-рано заради промени в производствения процес на компанията.

„Вече ще има доставки всяка седмица. През следващата се очаква подобно количество от 17 550 дози. От третата седмица на февруари 23 000, след което 26 000”, обяви на брифинг изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов, предаде Нова телевизия.

Той посочи, че през настоящия месец се очакват 83 000 дози, а през март 104 000.

Относно ваксината на Moderna Кирилов каза, че в събота е получена информация, че следващата доставка ще бъде намалена с 2 000 дози. Вместо 8 000 ще бъдат доставени 6 000. Като броят се очаква да бъде компенсиран.

По отношение на препарата на AstraZeneca, за който вече Европейската комисия издаде разрешение за употреба, обяви, че ще бъде публикува продуктовата информация, кратка характеристика и листовка. Те ще бъдат качени на сайта на здравното министерство и на Агенцията по лекарствата.

„По информация на производителя очакваме 48 000 дози от първата доставка. Надяваме се да се запази първоначалната дата 7 февруари. Следващата е на 14, като тогава се очакват 75 000 и 136 000 в края на месеца. 260 000 общо за февруари” , разясни Кирилов.

Според Изпълнителната агенция по лекарствата, ако всичко върви по план, само с ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna до края на годината ще могат да бъдат ваксинирани 2 милиона и 200 хиляди българи. Ако междувременно бъдат одобрени и останалите ваксини голям процент от населението ще бъде имунизирани още в средата на годината.

Именно заради очакваното одобрение на още два препарата срещу COVID-19 се очаква през март и април доставките на ваксини в България да бъдат в пъти по-големи.

По публикацията работи Снежина Раева