Путин иска Северна Корея на масата за преговори

110

Русия има намерение да върне Северна Корея на масата на преговорите, пише вестник „Известия“.

Думите на държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън за това, че именно Русия може да повлияе върху Пхенян и да убеди севернокорейците в нуждата от възобновяване на многостранните срещи имат зад себе си реални основания. За това са заявили пред изданието източници в руските дипломатически кръгове.

Москва с голямо безпокойство следи изострянето на напрежението на Корейския полуостров и естествено не приветства американските разрушители, които са в непосредствена близост до границите на Северна Корея – това единствено пречи на опитите Пхенян да бъде склонен към диалог. Въпреки това Русия действително може да изиграе ролята на посредник в урегулирането на севернокорейския проблем. Определена надежда за възобновяването на диалога дава и проваленото ракетно изстрелване на Пхенян от 16 март.

Ядрената програма на Северна Корея е един от малкото въпроси, стоящи пред световната общност, по който позициите на Москва и Вашингтон като цяло съвпадат. И двете държави традиционно се обявяват за безядрен Корейски полуостров и в последно време единодушно подкрепят резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, призоваващи Пхенян да прекрати ядрените опити. И все пак между Русия и САЩ съществува разлика в подхода за решението на дадения проблем. Според Москва не е възможен силов изход от ситуацията, а Вашингтон, който твърди, че преговорите все пак са по-добър вариант от войната, все допуска възможността за „превантивен удар“ по Северна Корея, обещавайки при критична ситуация да защити своите съюзници – Южна Корея и Япония, както и собствената си национална сигурност.

„САЩ и Република Корея се отнасят сериозно към мисията по поддържането на стабилност на Корейския полуостров. САЩ както и преди стоят твърдо зад съюзническите си ангажименти и имат намерение да защитават Република Корея“, заявиха за „Известия“ източници от Държавния департамент на САЩ.

Тази седмица американският вицепрезидент Майк Пенс, който на 16 април пристигна в Южна Корея за тридневна визита, отново ще се опита лично да увери Сеул в това. Неговото идване съвпадна с поредното ракетно изстрелване, извършено същия ден от Северна Корея.

Балистичната ракета обаче, по данни на южнокорейските и американските военни, се взриви няколко секунди след изстрелването, така че инцидентът не успя да внесе голяма суматоха и да сложи кръст на намеренията за мирно решение на проблема.

Междувременно по време на посещението си в Москва държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън отбеляза, че Вашингтон възлага на Русия големи надежди, тъй като тя е способна да убеди Пхенян да се върне към преговорния процес. Едновременно два дипломатически източника потвърдиха пред изданието, че Москва е сериозно заинтересована от възстановяването на международните контакти и наистина се опитва да склони Северна Корея към многостранни преговори.