Великобритания предупреди Eвропейският съюз (ЕС), че ще започне да връща радиоактивните отпадъци обратно в страните им на произход, ако по време на преговорите за Brexit не се стигне до споразумение за ядрената регулация.
В ход, който в Брюксел считат за тънко прикрита заплаха, британските власти изразиха позицията си, че „ще връщат радиоактивните отпадъци към страните им на произход“, ако преговорите се провалят, пише в. The Guardian. Искането на Великобритания е да се продължи бъдещото сътрудничество по ядрените въпроси, след като страната напусне споразумението за Евратом.
В момента Обединеното кралство има 126 тона радиоактивен материал най-вече от Германия, Италия и Швеция, отбелязва „Фокус“.
„Може това да е просто напомняне, че цяла купчина плутоний може да се озове на пристанището в Антверпeн, ако не се стигне до споразумение“, заяви ядрен експерт, който е и консултант на британското Министерство за напускане на Европейския съюз.
Междувременно по-рано британският министър на финансите Филип Хамънд предупреди за бъдеща несигурност в инвестирането във Великобритания и въздържаност от страна на бизнеса заради Brexit.
„Такава сдържаност е съвсем очевидна и разбираема. Бизнесът и инвеститорите очакват да научат повече за бъдещите британско-европейски отношения”, заяви той в Лондон.
Неговото изявление идва след проучване на Съюза на британската индустрия, според което 42 на сто от британските фирми смятат, че Brexit ще навреди на техните бизнес планове.
Организацията предложи на британското правителство бързо да постигне споразумение за свободна търговия с ЕС. Хамънд разкрива, че правителството все повече се застъпва за „преходен режим“, за да се намалят щетите в сектора, след като Великобритания излезе от Европейския съюз.
„Преди пет седмици, тази идея беше определяна от министрите като нова концепция, но в момента почти всички членове на правителството смятат, че трябва да имаме един преходен период”, каза министърът на финансите. Според неговия замисъл, този период би продължил няколко години.
Други политици, като министърът на търговията Лиъм Фокс, по-рано се противопоставиха на всякакъв подобен преход, заявявайки, че Великобритания лесно ще се справи сама и извън ЕС, защото нейните приятели по света „чакат да започнат преговори за търговия”.