Коварна болест отне живота на наш виден професор и филолог. Поклон (СНИМКА)

540

Напусна ни един извънредно ерудиран и сърдечен човек, огромен експерт и уважавана персона, чиято добрина и безрезервност бяха респектиращи и почтени за почитание – проф. Иван Мерджанов – дълготраен учител в Департамента по чуждоезиково образование, връзки и спорт в Медицински университет – Варна. През юни 2022 той беше диагностициран с тумор на хранопровода и стомаха, а след химиотерапия и операция за премахване на стомаха и слезката в Хановер бяха установени метастази в перитонеума.

Той също така е виден лингвист, професор по педагогика, обичан сътрудник, другар и персона, която беше измежду престижите, помогнали на хиляди младежи да следват фантазиите си за сполучлива реализация в здравната специалност, член на Съюза на германистите в България и на Съюза на преподавателите по немски език в България.

Проф. Иван Мерджанов е роден през 1962 година в гр. Варна.

Завършва Първа езикова гимназия с профил „ Немски език „, а по-късно и компетентност “ Немска лингвистика “ във Великотърновски университет “ Св. св. Кирил и Методий „. Част от следването си реализира в Университет Росток, Германия. Специализира модерна немска литература във Велико Търново. Гимназиален преподавател в Провадия (1987-1990) година и учител и началник на Катедрата по непознати езици на Стопанска академия “ Д. А. Ценов “ – Свищов (1990-1992).

Снимка: Медицински университет – Варна

Докторската си дисертация на тематика “ Дидактико-методически аспекти на създаването и приложението на Интернет-базирана образователна среда за образование по профилиран (немски) език на студенти по медицина “ пази през март 2013 година, с което придобива просветителната и научна степен „ Доктор „. Има над 30 изявления и участия в научни конференции, специализирал е в Залцбург, Дюселдорф и Мюнхен, Германия. Основните научни разработки на проф. Мерджанов са в сферата на методиката на чуждоезиковото образование и приложението на цифровите медии в преподаването на профилиран непознат език.

По публикацията работи: Велислава Велева