Свят

Скандал между Швеция и Турция: Окачиха обесен манекен на Ердоган (ВИДЕО)

Поредният препъни камък  при отношенията между двете страни се оказа демонстрация, при която манекен, наподобяващ турския президент Реджеп Тайип Ердоган, бе окачен да виси с главата надолу пред общината в шведската столица. Турски официални представители определиха случая като „терористична пропаганда“ от страна на поддръжници на забранената Кюрдска работническа партия и други кюрдски войнстващи групи.

Въпреки очакванията, които породи новото шведско правителство за по-гъвкав подход по отношение на турските искания за борба с тероризма в замяна на вдигане на блокадата за присъединяването на Швеция към НАТО, изглежда кандидатурата на Стокхолм отново забуксува.

На видеозапис от проявата, публикуван в социалните медии от профил, свързан с групировката, се отправят също така заплахи към Ердоган и Турция, както се вижда от вградените субтитри, съобщи Анадолската агенция.

„Мишената не е само нашият президент, мишената е Турция“, каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред турската телевизия ТРТ Хабер и добави, че Швеция е изправена пред избор, който трябва да направи. По думите на Чавушоглу „това терористично деяние“ е било извършено в центъра на Стокхолм и не може да има никакво извинение. Турция извика вчера шведския посланик, за да изрази недоволството си от случая. Посланикът е бил информиран, че Анкара категорично осъжда този „отвратителен акт“.

Осъждаме по най-категоричен начин този отвратителен и гнусен акт срещу нашия президент в Стокхолм, столицата на Швеция.  Предадохме нашата реакция и очаквания на шведските власти. Изискване на закона и на нашето споразумение е те да предприемат конкретни мерки“, написа в Туитър говорителят на Ердоган Ибрахим Калън. Много турски вестници днес съобщават за случая, окачествявайки като „мерзост“, „наглост“ и „терористичен акт“ демонстрацията пред общината в шведската столица. Проправителственият печат изтъква, че поддръжниците на ПКК са провесили манекена на Ердоган пред очите на шведската полиция, а властите „не са направили нищо друго освен да си затворят очите“.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Вeлислава Велева

Скорошни постове

  • България

Бедственото положение в Габрово отпада, Дряново остава най-засегнато

От 26 май бедственото положение в област Габрово официално се отменя. Решението е взето след…

преди 7 часа
  • България

Васил Михайлов е с влязла в сила присъда и нови разследвания за тежки престъпления

След като на 22 май 2026 г. Васил Михайлов, известен в публичното пространство като „прокурорския…

преди 7 часа
  • България

Благоевградският окръжен съд осъди мъж за прегазена пешеходка и шофиране след употреба на THC

Благоевградският окръжен съд постанови окончателна присъда № 21 от 2026 г. срещу Реджеп Алиев, като…

преди 7 часа
  • България

Започва строителството на първия участък от автомагистралата Русе – Велико Търново

На 27 май започва изграждането на първия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Проектът…

преди 8 часа
  • България

Камион с киселина катастрофира край магистрала „Тракия“ в Пловдив

Сериозен инцидент с тежкотоварен автомобил затрудни движението в Пловдив днес. Цистерна, превозваща киселина, се е…

преди 8 часа
  • България

Електроенергията за бизнеса поскъпва с над 12% от 27 май

Българският бизнес трябва да отчете по-високи разходи за електроенергия за 27 май. Данните на Българската…

преди 8 часа