Страната ни е сред 20-те най-опасни за журналисти страни в света според годишен доклад

88
България е на 11 място от класацията с общо 20 страни в Европа, в които работата на журналистите е определена като най-опасна. Това сочи годишният доклад на „Репортери без граници“, като в България и 9 други европейски страни има по 1 убийство за 20 години. 
На други места в Европа Турция е класирана на трето място по опасност с 9 убити журналисти за две десетилетия, следвана от Франция с 8 „в резултат на масовото убийство в сатиричния седмичник „Шарли ебдо“ в Париж през 2015 г.“ Сред страните на Балканите са и Хърватия и Гърция с по 2 убийства и Косово с 1.
През последните 20 години в света са били убити 1668 журналисти – средно по над 80 на година. Двете десетилетия между 2003 г. и 2022 г. са били „особено смъртоносни десетилетия за тези, които са в служба на правото на информация“, заявиха базираните в Париж активисти за медийни права. „Зад цифрите стоят лицата, личностите, талантът и ангажираността на онези, които са платили с живота си за събирането на информация, търсенето на истината и страстта си към журналистиката“, заяви генералният секретар на RSF Кристоф Делоар. „Краят на тази година е подходящ момент да им отдадем почит и да апелираме за пълно зачитане на безопасността на журналистите, където и да работят и да свидетелстват за реалностите по света“. „С убийства, поръчкови убийства, засади, смъртни случаи във военни зони и смъртоносни наранявания, през последните две десетилетия (2003-2022 г.) в света са били убити общо 1668 журналисти във връзка с работата им. Това означава, че всяка година са убивани средно по над 80 журналисти. Общият брой на убитите от 2000 г. насам е 1787“, се казва в доклада.

През последните две десетилетия 80% от смъртните случаи в медиите са станали в 15 държави. Ирак и Сирия са най-опасните страни за работа като журналист, в които през последните 20 години са убити общо 578 журналисти, или повече от една трета от общия брой в света“, заяви RSF. Следват ги Мексико (125 убити), Филипините (107), Пакистан (93), Афганистан (81) и Сомалия (78).

И накрая, въпреки че много повече журналисти мъже (над 95%) са били убити във военни зониили при други обстоятелства, отколкото техните колеги жени, последните не са били пощадени. През последните 20 години са убити общо 81 жени журналисти – 4,86% от общия брой жертви в медиите. От 2012 г. насам 52 са били убити, в много случаи след като са разследвали правата на жените. През някои години броят на убитите журналистки рязко се увеличава, като някои от тези скокове са особено тревожни. През 2017 г. са били убити 10 жени журналисти (срещу 64 мъже журналисти) – рекордните 13,5% от общия брой смъртни случаи в медиите през тази година.