Свят

Визитата на Зеленски в САЩ уреди нов транш от 1,85 милиарда долара за Украйна

„Американският народ знае, че ако останем безучастни пред лицето на такива явни атаки срещу свободата и демокрацията и основните принципи на суверенитета и териториалната цялост, светът със сигурност ще се сблъска с по-лоши последици“, предупреди Джо Байдън.

„Днес обявявам следващия транш от нашата помощ за сигурността в Украйна“, каза Байдън.

Пакетът включва 1,85 млрд. долара, като това са преки трансфери на оборудване за Украйна…, така и договори за доставка на боеприпаси, от които Украйна ще се нуждае през следващите месеци за своята артилерия, танкове и ракетни установки.

„От решаващо значение е, че в допълнение към тези нови възможности, като например прецизните въздушни боеприпаси, пакетът ще включва ракетна батарея „Пейтриът“… с която ще обучим украинските сили да работят като част от продължаващите усилия за укрепване на въздушната отбрана на Украйна.“

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че „американците от всички слоеве на обществото“, включително и демократите, и републиканците, „разбират в костите си, че борбата на Украйна е част от нещо много по-голямо“.

Байдън говори за успехите на Украйна във войната, като казва, че тя е спечелила битката за Киев, битката за Херсон, битката за Харков.

Той казва, че страната се е противопоставила на очакванията на Русия на всяка крачка, пише news.bg.

Байдън благодари на Конгреса за подкрепата на неговия „общ законопроект“ за Украйна, който според него включва „45 млрд. долара допълнително финансиране“.

На свой ред Зеленски каза, че е дошъл във Вашингтон, за да благодари на президента на САЩ и на американския народ за подкрепата.

Той сподели, че особено през последните 30 дни на войната Украйна и САЩ са станали истински партньори и съюзници.

Украинският лидер каза, че е усетил това партньорство по време на днешните разговори, преди да благодари на Байдън за ролята му в подпомагането на Украйна да се защити от Русия.

По публикацията работи: Венета Николова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мъж от село Ружица задържан за домашно насилие в Шумен

Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…

преди 5 дни
  • България

Слънчево следобед в Източна България и по Черноморието

Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…

преди 5 дни
  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 6 дни
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 6 дни
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 6 дни
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 6 дни