Румен Радев: Притежаваме едно от най-добрите и модерно оборудвани Военноморски училища в света

79

Президентът на страната участва в конференция на тема „Черно море – по-Близкият изток”. Той припомни и активното участие на страната ни във всички учения на НАТО в региона, както и домакинстването на много от тях, но коментира и друга тема, свързана с това, че страната ни изостава от модернизацията на пристанищата и военноморските ни бази. 

Когато чуем Близък изток, сещаме се веднага за големия конфликт и сблъсък в този регион, който е сложен възел от геополитически, социални, икономически, културни, исторически, религиозни проблеми. Трябва дълбоко да се замислим дали вървим и ние към такава перспектива. Ако сме се запътили – каква е ролята на България, на съюзите и инициативите, в които участваме, това да бъде неутрализирано. Да направим така, че регионът да се превърне в регион на културен обмен, развитие. Това заяви президентът Радев по време на конференцията „Черно море: по-Близкият изток“.

„Черно море винаги е било пространство, в което са се сблъсквали множество интереси. Да не забравяме, че тук е била територия на премерване на силите на велики империи в исторически план. Важни пътища, поставили изобщо икономическият възход на Евразия в много по-далечни времена“, припомни той.

Според него в настоящия контекст процесите стават изключително сложни: „От една страна – руският свят, възстановяването на Русия в границите на постсъветското пространство. Имаме амбициите на Турция да стане световна сила. Виждаме препятствията пред Европа – Ковид, кризи. Тя е изправена пред предизвикателства на деиндустриализация.“

„Тепърва ще измерваме изключително деструктивното влияние на тази война. Предстои тежка перспектива пред региона ни, ако не осигурим сигурността. Свободата на корабоплаване и навигация продължава да блокира пристанища и доставки. Противокорабните мини, които плават в Черно море – какъв удар нанесоха и върху туризма, и върху корабоплаването. Повишиха се застраховките на морските превози. Турция се възползва от цялата тази ситуация и повиши 5 пъти таксите за преминаване през проливите. Тепърва всички тези действия и събития ще оказват своето негативно влияние върху нашата икономика“, смята още Радев. България притежава едно от най-добрите и модерно оборудвани Военноморски училища в света – можем да се гордеем с това.“

Дипломатът Любомир Кючуков, който също участва в дискусията, заяви: „Черно море е най-близкият изток на България, а и на ЕС. Регионът на черно море вече придобива характеристиките на Близкия изток – войни, окупирани територии, постоянна нестабилност. Има необходимост от политики – национални и самостоятелни. “Като основни приоритети на външната ни политика Радев обособи: „На първо място е ангажиментът ни за преодоляване на конфликтите в Черноморския регион. Във всички съюзи инициативи, в които България членува, това трябва да е нашето настояване.“

„Ние не сме изчерпали средствата на дипломацията. Трябва да мислим в по-широк контекст и по-широкия периметър на Черноморския региони за другите замразени конфликти. Такъв пример е конфликтът между Армения и Азербайджан. Ние сме заинтересовани там да има мир“, смята той.

Той обърна внимание и на случващото се във въздушното пространство на Черно море: „Войната в Украйна затвори въздушното пространство на Украйна, на Русия, имаме и допълнително ограничение на редица държави от Близкия изток. Какво се случи – целият трафик от Европа към Близкия изток минава над черноморският басейн. Много държави, с изключение на България и Турция, се оказаха неподготвени. От София ръководим подходите за кацане на на-голямото летище в Турция. По време на войната има смущения и на GPS системата на Черно море, и ние гарантираме сигурността на полетите.“

По публикацията работи: Велислава Велева