Древен вид костенурка, чиито останки са открити в Испания, е най-голямата морска костенурка, откривана някога в Европа. Тя е наречена наречена Leviathanochelys aenigmatica, е била дълга до 3,74 м. Тя е живяла някъде между 72,1 и 83,6 милиона години, приблизително по същото време като динозаври като Велосираптор.
Костенурката вероятно е имала диета, подобна на тази на другите морски костенурки, като например морски гъби, водорасли и риба, обяснява изследователят.
Не е ясно защо точно тези костенурки са станали толкова големи, но Мартин Зандер от Университета в Бон, Германия, предполага, че гигантските мъжки костенурки може да са имали по-добър репродуктивен успех. „Вероятно гигантските костенурки са се разпространявали по целия свят, както днес кожестите костенурки“, разказва Зандер.
🐢 Researchers described remains discovered in northeastern Spain of a turtle named Leviathanochelys aenigmatica that was about 12 feet long, weighed a bit under two tons and lived during the Cretaceous Period, the final chapter in the age of dinosaurs https://t.co/5dkH0gCNrB pic.twitter.com/2Okv9KL1Hq
— Reuters (@Reuters) November 18, 2022
Фрагменти от вкаменелостта са открити за първи път от турист през 2016 г. в Кол де Нарго, село в област Каталуния. Останките са изкопани и събрани от служителите на местното правителство и музея. През 2021 г. Анхел Лужан от Автономния университет на Барселона и колегите му провеждат още разкопки в района и откриват, че вкаменелостта всъщност принадлежи на нов вид костенурка. По време на тези разкопки екипът осъзнава, че тазът на костенурката с ширина 90 см има две костни издутини в предната си част, за разлика от всички други описани досега тазове на костенурки, пишат от nauka.offnews.
Лужан заявява, че очаква да има още много открития на древни гигантски костенурки в Европа. Той отбелязва, че в страни като Италия и Чехия има много фрагментарни останки от такива костенурки, но те не са толкова непокътнати, колкото откритата от екипа му костенурка.
Откритието подсказва и възможността за намиране на още гигантски костенурки в Северна Африка. Южна Европа и Северна Африка са имали обща фауна както морска така и сухоземна но по време на късната креда между 88 и 66 милиона години Поради това не би било изненадващо да открием нови видове гигантски морски костенурки в тези райони.
Костенурката е втората по големина морска костенурка, откривана някога, и най-голямата, откривана в Европа.
Най-голямата морска костенурка, откривана някога, Archelon, е намерена в Северна Америка и дължината на тялото ѝ се оценява на 4,6 метра.
По публикацията работи: Велислава Велева