Свят

Влиза в сила планът на ЕС за икономии на газ при извънредни ситуации: Какъв е той

Страните трябва да намалят потреблението си с 15 на сто от август до март. Той влиза в сила от 9 август

Планът на Европейския съюз за икономии на газ при извънредни ситуации, целящ подготовка за евентуално спиране на доставките на руско синьо гориво, влиза в сила от 9 август, след като в понеделник бе публикуван в официалния вестник на ЕС, съобщиха ДПА и АФП, цитирани от Нова.

Според плана всяка страна членка на Общността трябва доброволно да „положи всички усилия“, за да намали потреблението си на газ с 15 на сто между 1 август и 31 март в сравнение със средния си разход за същия период през последните пет години.

По данни на Европейската комисия за постигане на тази цел ЕС трябва общо да спести 45 милиарда кубични метра газ. Само за Германия намаляването на консумацията на синьо гориво трябва да е около 10 милиарда кубични метра.

След като Москва значително намали доставките на газ за европейски държави през последните месеци, с този си ход Брюксел се подготвя за евентуално пълно спиране на доставките за ЕС, припомня ДПА.

Новият план за действие при извънредни ситуации, освен това, предвижда възможността за задействане на механизъм в целия ЕС в случай на широко разпространен недостиг на газ, въвеждащ задължителни цели за икономии на газ сред страните.

За да бъде задействан механизмът, предвиждащ задължителни съкращения на потреблението, ще трябва да дадат одобрение най-малко 65 процента от общото население на Евросъюза или поне 15 от страните членки.

Някои държави, включително Италия и Испания, си осигуриха изключения от подобна мярка и ще трябва да спестят под 15 процента газ.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Май започва с хлад и бури, а в края му идват първите летни температури

Месец май се очертава като динамичен, с температурни колебания и пролетен характер. Прогнозите сочат, че…

преди 10 часа
  • България

Парапланерист от София бе спасен от 20-метров бор в Осогово

Екстремно преживяване с опасност за живота приключи благополучно вчера привечер в планината Осогово. 30-годишен парапланерист…

преди 11 часа
  • България

Прокурорската колегия на ВСС обсъжда дисциплинарно производство срещу Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще проведе заседание в сряда, на което ще разгледа…

преди 11 часа
  • България

Пешеходец загина след удар от автомобил в Поповица

Пешеходец загина след като беше блъснат от автомобил в пловдивското село Поповица. Инцидентът е станал…

преди 12 часа
  • България

28 шофьори са установени с алкохол при проверка на 12 470 автомобили

Специализирана операция за спазване на Закона за движението по пътищата, проведена през изминалото денонощие, отчете…

преди 13 часа
  • България

79-годишен пациент сигнализира за кражба на 200 евро в разградската болница

79-годишен мъж е подал сигнал за кражба на пари в разградската болница. Случаят е от…

преди 14 часа