Следете си кръвното: През ден ни удрят магнитни бури

1440

Според специалисти интензитетът на магнитните смущения през последните дни е доста повишен. Но как можем по-лесно да преживеем тези смущения.

„От 2 юли насам през около два дни се наблюдават кратки смущения с неголяма интензивност. На 7-и достигнаха ниво на буря“, съобщи проф. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, предаде NOVA.

Тези магнитни вълни се дължат на вторично генерирани вълни в междупланетното пространство, а не на директни изригвания на Слънцето, обясни професорът. Затова те не са били предвидени и в дългосрочния календар на месеца.

„Слънцето се променя на 11 активни цикли. Сега сме в началото на слънчевия цикъл. Очаква се слънчевата активност да е по-слаба, но прогнозираният модел на учените не се наблюдава“, допълни Трифонова.

В такива периоди лекари съветват да се минава на по-лек режим като се премахнат работата и разходките на открито, сподели още тя.

Повишаване на интензитета на геомагнитната активност с условия за слаби геомагнитни бури има на 16  юли и около 23,24, когато и вероятността за магнитни бури на ширините на Балканите е по-голяма.

През юли са измерени и едни от най-високите температури в България. През 2000 година горещините бяха дълги и рекордни. Тогава на 5 юли в много градове бяха отчетени най-високите температури откакто се мери температура на въздуха. В Пловдив, живакът в термометрите достигна 45. Горещо с температури до 43 градуса е било и през 1987, 1985, 1945, 1927, 1916, 1909 година.