Протест в РСМ вчера: Френското предложение не води към европейско бъдеще, а към побългаряване

103

Това са думите на лидера на опозицията в македонския парламент Християн Мицкоски, по отношение на френското предложение. Вчера в Скопие имаше протести срещу това предложение. Протестиращите смятат, че включването в документа на българските условия е „ултиматум и диктат“

Вчера имаше нови протести в Скопие срещу френското предложение за рестарт на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. Стотици са се събрали пред сградата на правителството, предаде Bulgaria ON AIR.

Според протестиращите включването в документа на българските условия е „ултиматум и диктат“. По-рано президентът Стево Пендаровски заяви, че предложението на Франция е приемливо. В изявление след заседанието на Съвета за национална сигурност в Скопие той призова правителството да одобри предложението на френското председателство, с което да се преодолее ветото на България и да стартират преговорите с Брюксел.

Според Пендаровски предложението на Франция е преходно и не подкопава македонската идентичност.

„Предложението се свежда до едно искане – за вписване на българите в нашата Конституция. Решението да се приеме френското предложение няма да бъде нито исторически триумф, нито исторически провал. Според мен става въпрос за преходен компромис за една от фазите на европейската интеграция. Предложението е приемливо за мен на този етап“, обясни той.

Пендаровски посочи, че засега няма консенсус за вписването на българите в Конституцията. По-късно през деня премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски се срещна с лидера на опозицията в македонския парламент Християн Мицкоски. Председателят на ВМРО-ДПМНЕ направи предложение на премиера.

„Тези два документа не са приемливи за ВМРО-ДПМНЕ. Предложих на Ковачевски да отхвърли предложението, а аз да се оттегля от искането си за предсрочни избори, за да може да преодолеем предизвикателствата, които ще имаме тази зима вследствие от кризата. Той просто трябва да отхвърли предложението. Това не е преговорна рамка, с която осигуряваме европейско бъдеще, а по-скоро се побългаряваме“, настоя Мицкоски.

Премиерът Ковачевски не отговори на предложението, но посочи, че идентичността и езикът на Северна Македония не са застрашени. Вчера Мицкоски организира мащабен протест в Скопие в знак на недоволство срещу френското предложение.

По публикацията работи: Пламена Сутева