Свят

Владимир Путин се сравни с първия руски император Петър Велики

Това се случи по време на честването на 350-ата годишнина от рождението на руския владетел. Според Путин, той също като него е имал амбициите да възвърне на Русия територии, които й принадлежат

Руският президент Владимир Путин се сравни с първия руски император Петър Велики по време на честването на 350-ата годишнина от рождението на владетеля. По думите на държавния глава, той, също като него, връща територии, принадлежащи на Русия, визирайки военната инвазия в Украйна, предаде Bulgaria ON AIR.

Путин за пореден път сравни войната в Украйна с минали исторически събития и подчерта, че специалната операция там е важна задача за възвръщането на изначално руска територия.

„Петър Велики води великата Северна война в продължение на 21 години. Той не взе нищо от Швеция, а само си върна това, което беше на Русия. Явно и на нас ни се пада да върнем руските земи и да укрепим страната“, заяви той.

Държавният глава визира периода между 1700-1721 година, когато Русия иска да върне териториите си в Ингрия – тези земи принадлежат на Московското княжество, преди Смутното време в началото на XVII век, правейки паралел с войната в Украйна.

Междувременно от президентството оповестиха, че Украйна губи между 100 и 200 войници на ден в сраженията. Властите там съобщават, че в окупирания от руските сили Мариупол се влошават условията за живот. Най-голяма е опасността от холера, съобщават още властите в града.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Млад шофьор се обърна по таван след рязко спиране пред камера за скорост

В събота малко след обяд на околовръстното шосе на Шейново стана пътен инцидент, при който…

преди 5 часа
  • България

Следобедни валежи и гръмотевици на много места, температурите до 34°

Утрешният ден ще започне с развитие на купесто-дъждовна облачност над Северозападна България още от сутринта.…

преди 5 часа
  • България

Засилват контрола на товарните автомобили с общи проверки на полиция и „Автомобилна администрация“

Главният секретар на Министерството на вътрешните работи е разпоредил незабавното въвеждане на засилени мерки за…

преди 6 часа
  • България

Полицията проверява 14 612 коли, състави 4 223 фиша и 431 акта

Вчера специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата установи множество нарушения.…

преди 7 часа
  • България

Летни дни с локални бури и захлаждане към края на седмицата

Следващата седмица ще донесе разнообразна метеорологична обстановка в страната. Прогнозите сочат преобладаващо летни условия с…

преди 10 часа
  • България

Гръмотевични бури и превалявания в неделя, вятърът ще се ориентира от запад-северозапад

В неделя над България се очаква динамично време с развитие на купесто-дъждовна облачност, превалявания и…

преди 10 часа