България

24 май: Празнични шествия в цялата страна по повод празника (ВИДЕО)

24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, беше отбелязан с празнични шествия в цялата страна. Премиерът Кирил Петков, министърът на образованието Николай Денков и министърът на културата Атанас Атанасов водиха шествието в София, а президентът Румен Радев – шествието в Пловдив. В морската столица Варна пък в небето полетяха бели гълъби и цветни балони с буквите от азбуката. Те бяха пуснати от площада, носещ името на Светите братя, откъдето тръгна и шествието

В София шествието беше водено от премиера Кирил Петков, министърът на образованието Николай Денков и министърът на културата Атанас Атанасов. То тръгна от площада пред БНБ по жълтите павета, до Софийския университет и приключи пред Народната библиотека и паметника на Светите братя Кирил и Методий, предаде bTV.

Програмата включваше тържествени речи от официални лица, както и най-многобройното изпълнение на химна „Върви, народе възродени“.

В Пловдив шествието беше водено от държавния глава Румен Радев. То започна с духов оркестър и мажоретки.

Множеството премина през цялата главна улица, като в него се включиха хиляди ученици от всички училища в Пловдив.

Президентът държа и празнична реч пред хората.

„Нека тачим нашата история и традиции и да не забравяме, че пътят напред проправяме ние. Затова нека днес се преклоним пред всички съвременни будители, пред нашите учители, просветители, морални и духовни стожери, пред хората, които горят в съзиданието, обогатяват нашата ценностна система или имат смелостта да разобличават недъзите ни, които носят в себе си същата тази достойна искра, пренасяна през вековете“. Това заяви президентът Румен Радев, който днес в Пловдив участва в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

В приветствието си пред жители и гости на Пловдив, президентът изтъкна, че Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност отново ни събира край храмовете на българския дух.

Снимка: Прессекретариат

Хиляди се включиха в празничното шествие във Варна. Празникът на Светите братя Кирил и Методий в морската ни столица започна с издигане на националния флаг.

Деца изпъстриха площада пред Катедралния храм „Успение Богородично“ и поздравиха присъстващите с фолклорна композиция.

В небето полетяха бели гълъби и цветни балони с буквите от азбуката. От площада, носещ името на Светите братя тръгна и шествието. В него се включиха и носителите на награда Варна за ученик и учител на годината.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Жена загина при удар в крайпътно дърво между Дулово и Исперих

Днес около 13:00 часа стана тежък пътен инцидент, при който загина 55-годишна жена. Трагедията е…

преди 13 часа
  • България

Европейската прокуратура порица Теодора Георгиева за три дисциплинарни нарушения

Колегията на Европейската прокуратура (ЕППО) приключи дисциплинарното производство срещу българския представител Теодора Георгиева и наложи…

преди 13 часа
  • България

Бюджет 2026 мина на първо четене на фона на критики за дефицита

Народното събрание направи първа стъпка към приемането на държавния бюджет за 2026 г., като одобри…

преди 15 часа
  • България

Полицията се оттегля от района на „Петрохан“, разследването за смъртта на шестима души продължава

Във връзка с досъдебното производство за смъртта на шестима души в района на хижа „Петрохан“…

преди 16 часа
  • България

ГДБОП разкри схема за източване на над 260 000 лева от еврофондове в Якоруда

ГДБОП разкри схема за незаконно усвояване на европейски средства в Якоруда. Разследването е под надзора…

преди 17 часа
  • България

Даниел Бузов: Случаят „Петрохан“ е планирана екзекуция на шестима души

По сагата „Петрохан“ се появиха нови твърдения. Според Даниел Бузов, собственик на медията „Бул Нюз“,…

преди 18 часа