Докато експертите обсъждат какво би могъл да направи Западът, за да избегне войната в Украйна, бившият президент Бил Клинтън предложи своя отговор: Нищо, интервю на Independent.
„Не вярвам, че е имало нещо, което бихме могли да направим, за да предотвратим това“, каза г-н Клинтън по време на разговор в университета Браун във вторник.
Въпросът му беше зададен от Дерек Шиърър, който беше при 42-ия президент като посланик във Финландия. Поглеждайки назад към времето на г-н Клинтън, когато той е работил с руския президент Борис Елцин и след това накратко с неговия наследник Владимир Путин , г-н Шиърър попита дали Съединените щати и техните съюзници биха могли да направят нещо по-различно.
„Е, краткият отговор е, че не знам и прекарах безсънни нощи, мислейки за това“, отговори г-н Клинтън.
След това бившият президент разказа как администрацията му е започнала процеса на приемане на балтийските държави – Литва, Естония и Латвия – в Организацията на Северноатлантическия договор ( НАТО ) в края на 90-те години.
Редица консервативни фигури обвиниха това разширяване на НАТО, алианс, първоначално предназначен за защита срещу Съветския съюз, за неотдавнашната агресия на Русия . Тъкър Карлсън твърди, че НАТО съществува главно, за да „измъчи Владимир Путин“ ; Найджъл Фарадж каза, че ефектът от разширяването на НАТО е „да мушне руската мечка с пръчка“.
Г-н Клинтън отхвърли тези аргументи.
„Не е вярно, че сме направили нещо, за да изолираме, унижим или игнорираме Путин“, каза бившият президент. „Това е най-големият товар от бикове, който някога ще чуете.“
Като доказателство г-н Клинтън посочи, че през осемте си години на управление той се е срещал с руското ръководство 23 пъти – 18 пъти с г-н Елцин и пет пъти с г-н Путин.
„Идеята, че се опитваме да блокираме Русия или да ги изолираме… това просто не е вярно“, каза той.
Нахлуването на Русия в Украйна вече е трети месец. Войната е хуманитарна катастрофа, убивайки най-малко 2665 украински цивилни досега, според последната оценка на ООН .
При обсъждането на въздействието на НАТО върху конфликта, г-н Клинтън цитира журналистката Ан Епълбаум, която наскоро каза , че ако алиансът не беше разширен, „ще водим тази битка в Източна Германия точно сега“.
„Дали това е вярно или не, предстои да видим“, каза г-н Клинтън. „Украйна трябва да надделее.“
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment