На Донецкото и Луганското направления основните усилия на противника са съсредоточени върху военни действия в районите на населените места Попасная и Рубежне и върху установяване на контрол над град Мариупол, се казва в актуалната сводка на украинското МО по превод на БЛИЦ.
В Мариупол се съсредочава все повече военна техника, която за може да унищожаво огнищата на съпротива, без оглед оетите върху гражданската инфраструктура.
До голяма степен по-нататъшният ход на специалната военна операция в крайна сметка зависи от времето, в което въоръжените сили на Руската федерация и Народната милиция на ДНР ще успеят да освободят напълно Мариупол.
Колкото по-скоро това се случи, толкова по-бързо частите на руската армия и военнослужещите на ДНР ще могат да започнат да прикриват южния фланг на групировката ВВС, действаща в Донбас. От своя страна обкръжаването на тази, най-боеспособна група е в състояние окончателно да сломи съпротивата на украинската армия, пишат руски медии.
В момента главният укрепен район в Мариупол, който все още е в ръцете на украинците, се намира на територията на металургичния завод Азовстал.
Индустриалната зона Азовстал, разположена на брега на Азовско море, е правоъгълник с размери приблизително 3 на 4 км, върху който има голям брой производствени и складови сгради с дебели стени и тавани.
Под някои от тези сгради има и многоетажни сутеренни етажи и подземни комунални услуги. С една дума, това е истински укрепен район. За да го „отворят“, щурмовите отряди се нуждаят от подходящ „инструмент“. И този „инструмент“, беше разкрит вчера на една от снимките, направени от украински източници в Мариупол.
Става дума за 240-мм самоходна минохвъргачка 2С4 „Тюлпан“, фигурираща в документите на Главното бронетанково
управление на Министерството на отбраната на Руската федерация като „обект 305“.
Нейната история започва в средата на 60-те години на миналия век, когато съветската армия се нуждаела от самоходна минохвъргачка, способна да разбива на прах с мини от заткрита позиция, съдържащи много по-голямо количество експлозив, отколкото артилерийски снаряди от подобен калибър, всякакви укрепления на потенциален враг.
Освен това самоходната минохвъргачка трябвало да може, ако е необходимо, да изстрелва мини по врага със „специална бойна глава“, тоест неутронна или ядрена.
През 1966 г. в ОКБ-3 на Уралския транспортен машиностроителен завод започва разработването на нова 240-мм самоходна минохвъргачка под ръководството на главния конструктор Георгий Ефимов.
През 1971 г. идеята на Ефимов успешно завършва цикъла на изпитанията и е приета от съветската армия под името 2S4 „Лале“.
В СССР лалетата се произвеждат до 1988 г. С основната си задача – унищожаването на укрепени сгради, укрепления, както и струпвания на жива сила, оръжия и военна техника на противника – 27-тонните самоходни „чудовища“ се справиха перфектно, което като цяло не е изненадващо.
Ако например фугасните снаряди на 203-мм самоходно оръдие „Пион“ съдържат от 13 до 24 кг експлозиви, то 240-милиметровите фугасни мини на „Лале“ са пълни с 14-46 кг експлозив. След експлозията на такава мина в земята остава фуния с диаметър десет метра и дълбочина шест метра!
„Лалетата“ демонстрираха своята висока ефективност както в Афганистан, така и във втората чеченска кампания.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment