Бустерна доза ваксина срещу Омикрон подготвя една от компаниите производители

90

Moderna ще може да тества бустерна доза от ваксината срещу новия вариант на Covid-19 и да подаде заявление за разрешение в САЩ още през март месец, 2022 г. 

Президентът на Moderna Стивън Хоуг заяви, че според него бустерните инжекции, съдържащи гени, специално насочени към мутациите в новооткрития вариант, биха били най-бързият начин за справяне с всички очаквани намаления на ефикасността на ваксината, които те могат да причинят, пише NOVA.

„Вече започнахме тази програма“, каза той пред Ройтерс.

Компанията работи и върху многовалентна ваксина, която ще включва до четири различни варианта на коронавируса, включително Омикрон. Това може да отнеме още няколко месеца, каза той.

В сряда американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията съобщиха, че в Калифорния е установен първият случай на COVID-19, причинен от варианта Омикрон.

Като се имат предвид предварителните указания на Американската агенция по храните и лекарствата, която изисква клинични изпитвания на среден етап, Хоуг заяви, че процесът може да отнеме три или четири месеца.

„Специфични за Омикрон бустери, съвсем реалистично, няма да има преди март, а може би по-скоро през второто тримесечие“, каза Хоуг, освен ако Агенцията за контрол на храните и лекарствата не промени указанията си за това какви данни ще са необходими за ауторизация.

Moderna ще бъде в състояние да произвежда ваксината, докато провежда тестовете, каза той, за да бъде готова за пускане в употреба възможно най-скоро.

Все още не е ясно колко голям спад в ефикасността ще предизвика вариантът Омикрон при настоящите ваксини, но той може да е значителен, предполага Хоуг.

„Въпросът тук е дали ще видим ефективност, подобна на тази в Делта? Ще видим ли ефективност, подобна на тази при Бета? Или ще видим някакво кръстосано съчетание на двете? Мисля, че последният сценарий предизвиква най-голямо безпокойство“, каза той.

„Все още вярвам, че съществуващите ваксини ще могат поне да забавят, ако не и напълно да спрат варианта Омикрон“, каза той.

По публикацията работи: Мариела Анастасова