Свят

Нов срив на турската лира след съобщението за експулсирането на посланици

Миналата седмица турският президент Ердоган заплаши да експулсира посланиците на десет западни държави. Причината е поискали освобождаването на защитника на правата на човека Осман Кавала

Турската лира се срина до рекордно ниско ниво спрямо долара в началото на азиатската търговия, след съобщението на президентът Тайип Ердоган за експулсирането на посланиците на Съединените щати и още девет западни държави.

Един долар се продава за 9,8 турски лири в търговията днес, а сривът на валутата е с 24% спрямо долара в сравнение с началото на годината.

Валутата вече беше достигнала рекордно ниски стойности миналата седмица, след като турската централна банка (CBRT) намали лихвения си процент с 200 базисни пункта, въпреки нарастващата инфлация.

 

„Притеснявам се за турските финансови пазари. Лирата неизбежно ще бъде подложена на изключителен натиск за продажби“, каза ветеранът, наблюдател на нововъзникващите пазари Тим Аш в BlueBay.

„И всички знаем, че управителят на централната банка Сахап Кавчоглу няма мандат да повишава лихвените проценти, така че единствената защита ще бъде изразходването на валутни резерви, които CBRT няма.“

В събота турският президент обяви, че Анкара ще предприема дипломатическата мярка – последната преди експулсиране.

Поводът е общата позиция на 10-те западни държави за справедлив процес срещу турския активист Осман Кавала.

Вчера Държавният департамент на САЩ поиска обяснение за решението на турския президент Реджеп Ердоган.

Политическите противници на Ердоган заявиха, че призивът му за експулсиране на посланиците е опит да се отвлече вниманието от икономическите трудности на Турция, докато дипломатите се надяват, че експулсирането все пак може да бъде предотвратено.

Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мъж от село Ружица задържан за домашно насилие в Шумен

Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…

преди 3 дни
  • България

Слънчево следобед в Източна България и по Черноморието

Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…

преди 3 дни
  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 3 дни
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 3 дни
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 3 дни
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 3 дни