Проблемите за глобалното затопляне е особено актуална и обсъждана тема. По този повод британската кралица Елизабет направи упрекна световните лидери, че говорят много за изменението на климата, но не правят достатъчно за разрешаване на този проблем
95-годишната кралица беше чута да прави забележките си по микрофона, докато откриваше Уелската асамблея в Кардиф в четвъртък.
Тя каза на Елин Джоунс, председател на парламента: „Изключително, нали. Чувам всичко за COP, но все още не знам кой ще дойде. Нямам представа.
Знаем само за хората, които няма да дойдат… Наистина е дразнещо, когато те говорят, но не правят нищо“.
Всички погледи са насочени към двуседмичната среща на върха на ООН за климата в Глазгоу, която започва на 31 октомври, и към това дали ще присъства китайският президент Си Цзинпин.
Не е ясно и дали Нарендра Моди, премиер на третия по големина емитент на парникови газове в света – Индия, също ще присъства на конференцията.
Коментарите на кралицата идват след публичните изказвания тази седмица както на нейния най-голям син и наследник принц Чарлз, така и на нейния внук принц Уилям.
Дългогодишният природозащитник Чарлз заяви пред Би Би Си в интервю, излъчено в понеделник, че се притеснява, че световните лидери „само ще говорят“, вместо да приложат „действия на място“.
В отделно интервю за телевизията, излъчено в четвъртък, Уилям призова за нещо повече от „умни приказки“ – и порица космическия туризъм.
„Нуждаем се от някои от най-големите мозъци и умове в света, които да се опитат да поправят тази планета, а не да търсят следващото място, където да отидат да живеят“, добави той.
Уелският политик Джоунс каза на кралицата, че е видяла Уилям по телевизията „да казва, че няма смисъл да ходим в Космоса, трябва да спасим Земята“.
Кралицата се усмихна и отговори: „Да, четох за това.“
Тя, Чарлз, Уилям и други високопоставени кралски особи ще присъстват на събитията по време на предстоящата среща на върха.
Участниците в срещата ще се опитат да убедят големите развиващи се икономики да направят повече за намаляване на въглеродните си емисии и да накарат богатия свят да отпусне още милиарди, за да помогне на по-бедните страни да се адаптират към изменението на климата, пишат още от Дарик.
По публикацията работи: Ралица Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment