Категории Свят

Световната банка спря помощите си за Афганистан

Световната банка обяви, че е спряла помощите за Афганистан, където наскоро дойдоха на власт талибаните, съобщават от RT

„Ние сме дълбоко загрижени за ситуацията в Афганистан и въздействието върху перспективите за развитие на страната, особено за жените“, каза говорителката на международната финансова институция.

Тя добави, че Световната банка следи отблизо ситуацията в страната.

„Ние следим отблизо и оценяваме ситуацията в съответствие с нашите вътрешни политики и процедури“, каза говорителят. „Докато правим това, ще продължим да се консултираме отблизо с международната общност и партньорите за развитие.“

Миналата седмица Министерството на финансите на САЩ заяви, че ще блокира достъпа на талибаните до 460 милиона долара резервни активи, които Международният валутен фонд (МВФ) планира да изпрати в Афганистан.

Вашингтон също преустанови масовите пратки в щатски долари, които трябваше да бъдат прехвърлени в страната, за да се запазят средствата от ръцете на талибаните.

Централната банка на Афганистан има около 9 милиарда долара резерви, почти всички от които се съхраняват извън страната. Според бившия управител на централната банка на страната Аджмал Ахмади, талибаните имат достъп досъсвсем малка част от тези средства.

Талибаните завзеха столицата на Афганистан Кабул малко след като САЩ обявиха изтеглянето на всички американски сили от Афганистан след близо 20 години бойно присъствие. Събитията изпратиха валутата на страната да се понижи до рекордно ниски нива, което представлява висок риск от избягваща инфлация.

Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

20-годишен е задържан за убийството на 16-годишно момиче в Благоевград

Окръжна прокуратура – Благоевград е започнала разследване по случая с починало 16-годишно момиче в благоевградския…

преди 8 часа
  • България

Шофьор прегази легнал на пътя мъж в Монтана, образувано е досъдебно производство

49-годишен мъж от село Василовци, община Брусарци, загина в Монтана, след като беше прегазен, докато…

преди 8 часа
  • България

Жена загина при сблъсък с камион край Благоевград

Жена загина при тежка катастрофа край Благоевград, след като автомобилът, в който е пътувала, се…

преди 9 часа
  • България

Двама задържани след фатално падане на младежи от блок в Благоевград

Благоевград обяви ден на траур след тежката трагедия в квартал „Струмско“. Непълнолетно момиче е открито…

преди 9 часа
  • България

DARA с „Bangaranga“ остава №1 в България и сред водещите в Европа

Българската изпълнителка DARA постигна голям международен успех, след като спечели конкурса „Евровизия“ във Виена с…

преди 10 часа
  • България

Челен удар край Разград прати възрастна двойка в болница

Пътно-транспортно произшествие предизвика сериозен инцидент в ранния следобед днес край Разград. Сигналът за сблъсъка е…

преди 10 часа