Свят

Спират предлагането на първа доза от ваксината AstraZeneka в две канадски провинции

Канадските провинции Алберта и Онтарио заявиха , че ще спрат предлагането на първите дози от ваксината AstraZeneca, съобщават от Reuters

Провинция Онтарио се позовава на доказателства, че рискът от редки кръвни съсиреци е малко по-висок от изчислените по-рано.

От канадската провинция Алберта заявиха, че са  предприели същата стъпка само защото не е ясно кога може да пристигнат повече пратки с ваксината, а не поради загриженост относно страничните ефекти.

Длъжностни лица в Онтарио заявиха, че приблизително един от 60 000 души, получили ваксината в провинцията, е развил усложнението, което включва кръвни съсиреци, придружени от ниско ниво на тромбоцити, клетки в кръвта, които му помагат да се съсирва.

Става дума за общо осем случая. По-рано регулаторите и експертните групи в Канада, Австралия, Обединеното кралство и Европа са изчислявали, че рискът е между един на 95 000 и един на 130 000. Три смъртни случая в Канада са свързани с ваксината AstraZeneca.

Длъжностни лица заявиха, че ваксината е ефективна и отбелязаха, че все по-често се предлагат алтернативни ваксини от Pfizer (PFE.N) и Moderna (MRNA.O). Канада е разпространила малко над 20 милиона дози различни ваксини срещу COVID, а 11,6% са ваксините на AstraZeneca.

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 9 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 10 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 10 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 11 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 11 часа
  • България

Двама загинали и 33 ранени при 26 катастрофи за денонощие

Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…

преди 12 часа