Днес се навършват 35 години от ядрената катастрофа в Чернобил, която е най-тежката в историята на ядрената енергетика. Днес украинският президент Володимир Зеленски ще отиде на посещение в забранената за достъп зона, която е в радиус от 30 км. около бившата АЕЦ „Чернобил“, съобщава Франс прес.
На 26 април преди 35 години в 01:23 ч. реактор номер 4 на централата, намираща се на около 100 километра от Киев, се взривява по време на тестване на самозахранваща система за сигурност. Изразено в цифри измерението на тази катастрофа е следното:
10 – толкова дни продължава да гори ядреното гориво след взрива, при което в атмосферата са изхвърлени радиоактивни елементи. Според някои оценки те са замърсили до три четвърти от Европа, но най-вече са пострадали Украйна, Беларус и Русия.
14 – на тази дата през месец май 1986 г. съветският лидер Михаил Горбачов за първи път публично говори за случилото се, след като съветските власти се опитват да укрият какво е станало в централата.
116 000 – това е броят на евакуираните през 1986 г. заради катастрофата от зоната около централата.
230 000 – още толкова души са евакуирани в идните години.
600 000 – броят на ликвидаторите на последиците от катастрофата, които са изпратени на място със слаба или почти никаква защита.
100 000 – според Грийнпийс толкова са към 2006 г. смъртните случаи, предизвикани от катастрофата. Научният комитет на ООН обаче признава официално само тридесетина умрели сред работниците и пожарникарите в резултат на високата радиация веднага след експлозията.
2000 – до декември на тази година АЕЦ Чернобил продължава да произвежда електричество. Тогава последният действащ реактор е спрян под натиска на Запада.
2,1 – толкова милиарда евро, финансирани от международната общност, са вложени в изграждането гигантски стоманен саркофаг, поставен в края на 2016 г. над Четвърти реактор на централата и въведен в експлоатация през 2019 г., за да не изтича радиация оттам.
24 000 – след толкова години властите смятат, че хората ще могат да живеят в пълна безопасност в зоната на Чернобил. Но въпреки това мястото привлича все повече туристи, а Киев иска да го впише в световното културно наследство на ЮНЕСКО. Поради почти пълната липса на човешка дейност в района там изобилстват флората и фауната.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment