Свят

Излязоха подробности около случая с изчезналата индонезийска подводница

Индонезия има около 72 часа, за да спаси 53 членове на екипажа на изчезнала подводна флота, преди да останат без кислород, съобщиха от флота

Смята се, че корабът KRI Nanggala-402 е изчезнал на около 100 мили от бреговете на Бали рано сутринта в сряда.В издирването участват шест военни кораба, хеликоптер и 400 души, предаде BBC

Сингапур и Малайзия изпратиха кораби, а САЩ, Австралия, Франция и Германия предложиха помощ.

Построената от Германия подводница е провеждала тренировка, но не успява да докладва и контактът е загубен, съобщиха от флота.

„Познаваме района, но той е доста дълбок“, каза първи адмирал Юлиус Виджоджоно пред агенция Франс прес.

Според някои съобщения контактът с подводницата е изгубен, след като е получила разрешение да се потопи в по-дълбоки води.

Междувременно, разлив на петрол, открит близо до мястото, където се е гмурнала подводницата, може да сочи към повреда на резервоара за гориво или може да бъде сигнал и от екипажа, каза флотът.

Изчезналият кораб е една от петте подводници, експлоатирани от Индонезия. Произведен е в края на 70-те години и е претърпял двугодишен ремонт в Южна Корея, който е завършен през 2012 г.

Говорителят на флота заяви пред BBC, че инцидентът е първият път, когато Индонезия e загубила една от подводниците си. Но подобни инциденти са се случвали и другаде. През 2017 г. аржентинска военна подводница изчезна в южната част на Атлантическия океан с 44 екипажа на борда.

Развалината му е била открита година по-късно и служители казаха, че подводницата е избухнала.

 

Превод: Ралица Димитрова, Редакция „Нова Вест“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мъж от село Ружица задържан за домашно насилие в Шумен

Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…

преди 4 дни
  • България

Слънчево следобед в Източна България и по Черноморието

Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…

преди 4 дни
  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 5 дни
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 5 дни
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 5 дни
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 5 дни