Българка в Португалия: Хората не спазват забраните, ваксините се бавят много

107

Португалия се превърна в център на новата пандемична вълна. Случаите на заразени с Covid-19 рязко се повишиха и предизвикаха истинска здравна криза. Големите болници нямат капацитет, а правителството поиска международна помощ.

„Нещата започнаха да стават по-лоши покрай Коледа. Позволиха на хората да пътуват, да се събират много. Когато вече беше време за избори, имаше страшно много случаи. Аз съм с коронавирус и не успях да гласувам“, каза преподавателят в българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий” в Лисабон Ева Давидова в ефира на Bulgaria On Air.

Тя добави, че болниците в Португалия са пълни, вече има три случая на хора, които е трябвало да отидат в болниците на португалските острови.

„Държавните болници вече нямат място за толкова много хора и започнаха да ги изпращат по частните болници. Комуникацията с лекарите тук е много хубава – звънят ми през ден да проверят как съм и какви са ми симптомите. Нямам представа къде съм се заразила, излизам само за покупки. Работя от вкъщи от миналата година“, разказа Ева Давидова.

Учителката обясни, че през март месец правителството в Португалия е сложило много стриктни закони и хората ги спазвали.

„Хората вече не спазват толкова много законите. Всеки ден се говори за ваксините, защото се бавят страшно много. Ваксините ги има, но няма добър процес на ваксиниране. Последно говореха, че ваксината от AstraZeneca не трябва да се слага на по-възрастните хора“, подчерта преподавателката в Лисабон.

Давидова сподели, че в Португалия се разкриват случаи на имунизирани хора, които не е трябвало да бъдат имунизирани приоритетно – като пример тя даде съпругата на шефа на болница в страната.

„Училището се справя доста добре. В Португалия преди месец затвориха детските градини и училищата. Чувствам се много сигурна в Португалия с медицината им, доволна съм от системата. Някои специалисти казват да ползваме по две маски, защото една не е достатъчна“, каза още Ева Давидова.

По публикацията работи: Мариела Анастасова