Мими Виткова: Всички знаехме, че есента ситуацията ще се влоши, а мерките закъсняха (ВИДЕО)

77

Бившият здравен министър смята, че пандемията у нас се политизира

Мерките срещу втората вълна на коронавируса у нас закъсняха. Това заяви бившият здравен министър Мими Виткова в сутрешния блок на bTV.

Всички знаехме, че през есента се очаква влошаване на ситуацията. Вирусът ни даде луфт от време, в който трябваше да осмислим какво ни очаква. Нито системата е готова да поеме товара, нито обществото, смята Виткова.

По думите й лекарите и специалистите трябва да предлагат мерките, но правителството е институцията, която ги налага.

Според нея в България един медицински проблем се политизира изключително тежко, а правителството трябва да е по-категорично в налагането на ограниченията. Страната ни не трябва да следва чужди модели в справянето с кризата като във Франция, заяви Виткова, но също така отбеляза, че вероятно един вечерен час ще има благотворен ефект срещу разпространението на заразата.

Това, което се прави, е да се забави епидемията, докато се открие ваксина, но коронавирусът е извадил наяве проблем с дефицита на медици, за който знаем отдавна, заяви Виткова.

Преди 20 години се реши, че здравната система ще бъде един пазар, но се видя, че това не работи и в САЩ, където тази доктрина е реализирана напълно. Основният проблем е липсата на кадри. Средната възраст на лекарите отдавна са над 60 години. Младите медици си взимат дипломите и заминават в чужбина и сега сме изправени пред ситуация една сестра да обслужва 40 болни, каза бившият здравен
министър.

В момента имаме дифузно разпространение на коронавируса и не могат да се обхванат всички контактни лица на заразените, защото кадрите на РЗИ са малко. Именно тук могат да помогнат студентите медици, които все още не са готови да влязат в болниците, но могат да последвават контактните лица и спазването на карантинните мерки, смята Виткова.

Проблемът с големия брой заразени медици трябва да се анализира дали се дължи на липса предпазни мерки или те не се прилагат правилно. Всяка болница трябва да изготвя свои правила за предпазване на персонала в зависимост от ситуацията, заяви бившият здравен министър.


Видео: bTV

 

По публикацията работи: Моника Цанкова