Свят

Китай алармира за нов смъртоносен вирус. Пренасят го кърлежи

След заразата Covid-19, нов вирус се разпространява в Китай. Обявен е епидемичен взрив от вируса SFTS /Huaiyangshan banyangvirus/, който се предава чрез кърлежи.

По последни данни 60 души вече са заразени, седем са починали в следствие на заразяването, съобщава Global Times, предаде „Стандарт“.

Първоначално епидемията е регистрирана в провинция Дзянсу, по-късно здравните власти са открили множество заразени и в провинция Анхуи. Един от заразените заявява пред медията, че симптомите на заразата включват кашлица, висока температура и намаляване на нивото на белите кръвни клетки и тромбоцитите в кръвта.

SFTS не е нов вирус, той бе открит и идентифициран за първи път през 2011 г. Вирусът се предава както от кърлежи на хора, така и от заразен човек на друг човек – чрез кръв или въздушни капки.</p

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

България подготвя неонатален скрининг за над 30 редки метаболитни болести

Министерството на здравеопазването започва нов етап в развитието на неонаталния скрининг в България. Със заповед…

преди 3 часа
  • България

Обвиняем за смъртта на полицай се призна за виновен в СГС

Мирослав Василев се призна за виновен по време на разпоредително заседание на Софийския градски съд.…

преди 4 часа
  • България

Дунав мост при Русе отваря и двете ленти за Великденските празници

„Дунав мост“ при Русе ще бъде отворен за движение и в двете ленти от около…

преди 4 часа
  • България

Мъж загина при катастрофа на Подбалканския път между Долно Сахране и Дунавци

Тежка катастрофа отне човешки живот на Подбалканския път в участъка между селата Долно Сахране и…

преди 4 часа
  • България

Българските череши може да станат най-скъпите в Европа

Черешите в България са в критичен период на цъфтеж, а рискът от ниски температури остава…

преди 4 часа
  • България

САС потвърди задържането на гражданин на ОАЕ, издирван за екстрадиция

На 09.04.2026 г. състав на Софийския апелативен съд потвърди определението на първоинстанционния съд за задържане…

преди 5 часа