Ситуацията с промените на климата е толкова сериозна, че изисква възможно най-спешни мерки.
С тази теза вече са съгласни не само учените, но и евродепутатите. Европейският парламент обяви, че въвежда извънредно положение по отношение на климата и призова всички страни от ЕС да се ангажират с прекратяване изхвърлянето на парникови газове до 2050 година. Решението бе прието от повечето депутати на европарламента: 449 от тях гласуваха „За“, 225 – „Против“ и 19 са се въздържали.
Интересно е, че дискусията на тази тема раздели мненията на най-голямата парламентарна група на ЕС – дясноцентристката Европейска народна партия. Почти всички членове на ЕНП поддържат спешните мерки за борба с климатичните промени, но считат за неудачен израза „извънредно положение“. Според мнението на голяма част на ЕНП този термин предизвиква асоциации със законите от нацистките времена и подразбира ограничаване на демокрацията и свободата на словото. Вместо това те предпочитат да се говори за необходимостта от вземане на неотложни мерки.
Евроскептиците, включително членовете на британската партия Brexit, реформистите и по-голямата част от консерваторите бяха против това предложение, но бяха малцинство. Болшинството бе съставено от ЕНП, либералите, социалистите, зелените и крайно левите, които поддържаха тази инициатива. Според представителите на „зелените“, противниците на това предложение „просто не разбират сериозността на ситуацията“.
В рамките на отделно гласуване Европарламентът подкрепи и резолюцията, в която се отбелязва, че днешните климатични задължения на страните от ЕС не съответстват на целите на Парижкото споразумение и до края на тази година държавите членки в този блок трябва да разработят по-ясни, по-детайлни и по-значими планове по намаляването на вредните емисии, като особено голямо внимание трябва да се обърне на авиацията и корабоплаването.
И още, депутатите гласуваха за по-твърдо ограничаване на емисиите от страна на държавите в Европейския съюз – вместо 40% както бе досега, според новата резолюция, до 2030 година съкращението на вредните емисии трябва да достигне 55%. Гласувано бе и допълнително финансиране, необходимо за осъществяването на европейските инициативи за промените в климата. Освен това, в приетото постановление се указва, че европейските страни трябва най-малко два пъти да увеличат своите вноски в климатичния фонд на ООН. Към днешен ден финансирането от развитите страни е недостатъчно, за да се постигне заявената цел и към края на 2020 година в този фонд да бъдат събрани 100 милиарда долара.
Екоактивистите приветстваха решението на Европарламента, но заявиха, че засега то не е подкрепено с каквито и да било реални действия. Те призоваха политиците да засилят борбата с климатичните промени в реалността, а не само на думи.
Според учените, шансовете да се избегне екологичната катастрофа с всяка изминала година стават все по-малки. Докато през 2010 година бе необходимо парниковите газове да се намаляват с 3,3%, днес се налага всяка година тяхното количество да бъде намалявано с 15,5%.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment