Ердоган пусна домати и краставици на половин цена

99

Турските власти продават на половин цена домати, чушки и други зеленчуци. Пред пунктовете за продажба в Анкара и Истанбул се вият опашки.

А Ердоган обяви търговците на дребно за „терористи“. Вина носели и „чужди сили“.

За да спре бързо повишаващите се цени на хранителните продукти, турските власти откриха собствени пунктове за продажба, в които зеленчуците са на половин цена, защото се продават извън търговската мрежа. В понеделник телевизията показа дълги опашки от хора, чакащи да си напазаруват от временно разпънатите палатки.

На човек са разрешени само по три килограма продукти. СиЕнЕн Тюрк съобщи, че в столицата Анкара са разположени 30 подобни палатки за временна продажба на зеленчуци, в Истанбул – 50. На първо време. Колко такива временни пункта ще бъдат открити общо, засега не е ясно. Много клиенти висяха по опашките часове наред, за да си набавят някои основни хранителни продукти. Преди местните избори в края на март правителството на Ердоган обвини търговците на дребно за растящата инфлация, която напоследък расте главоломно.

Президентът Ердоган заяви в своя реч в Анкара, че така както се води борба срещу терористите, щяло да се действа и срещу “терора с хранителните продукти“. Растящата инфлация се дължала не на лошото управление на страната, а на алчни търговци и „сили от чужбина“: „Това си беше игра. Те започнаха да манипулират цените и искат да ги повишават още повече“, заяви Ердоган на предизборен митинг в понеделник. Търговците обаче твърдят, че високите цени се дължат на лошото време в южната част на страната , както и на високите разходи за транспорт и работни заплати. Общински пунктове за продажби на зеленчуци засега има само в Истанбул и Анкара – затова тази мярка няма как да окаже въздействие над инфлацията в цялата страна.

Правителството – основен търговец на зеленчуци

Министърът на селското стопанство Бекир Пакдемирли заяви, че палатковите магазини ще работят, докато е необходимо. Клиентите обаче са по-скептични: „Питам се дали тези магазини ще ги има и след местните избори“, казва 43-годишната домакиня Небахат Дениз.

Търговците на хранителни продукти са поставени под силен натиск. Те се опасяват, че няма да издържат на евтината общинска конкуренция и ще фалират. Един от търговците казва, че цените зависят и от разходите, които прави за найлонови торбички, за наем на щанда, за данъци и гориво. „А правителството няма такива разходи, вместо това постоянно си вади пари от нашия джоб“, казва той.

Високите цени на хранителните продукти в днешна Турция са въпрос с политическо значение. Държавната търговия със зеленчуци е по-скоро предизборна хватка, отколкото сериозен проект, облекчаващ финансовата ситуация на 82-та милиона турски граждани. На 31 март в страната ще се проведат местните избори. Годишната инфлация в Турция напоследък достигна ниво от 20,35%. Особено скъпи са хранителните продукти и безалкохолните напитки. През януари 2019 стоките от тази категория поскъпнаха с близо 31% спрямо същия месец на миналата година. По данни на турската статистика, чушките са поскъпнали с 88 на сто, а патладжаните – с 81%.

По думите на Ердоган, скоро ще има инициативи на правителството и по отношение цените на почистващите препарати. „Така моите съграждани и всички мои турски братя и сестри ще усетят ползата от тези намаления“, заяви Ердоган.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама