Свят

Германците искат връщане на задължителната военна служба

Над две трети от германците са за връщането на задължителната гражданска или военна служба за младите хора, седем години след отпадането й, предаде ДПА.

Според проучване по поръчка на обществения телевизионен канал Цет Де Еф 68 процента от германците са за задължителната служба. През 2011 г. тя беше отменена в Германия, след като правителството реши да се върви към професионална армия.

Над три четвърти или 77 процента от привържениците на консервативния Християндемократически съюз на канцлера Ангела Меркел – който миналата седмица предложи да бъде върната задължителната служба – подкрепят подобна мярка, се казва в проучването на социологическата агенция „Политбарометър“.

Мярката обаче си имаше и своите критици. Експерти и някои представители на левите партии заявиха, че задължителната служба може да не е съвместима с германската конституция и законодателството на ЕС.

Сестринската партия на ХДС от Бавария, Християнсоциалният съюз, наблегна на цената на връщането на службата, защото тя ще бъде платена от бюджета за отбрана, който от своя страна е необходим за модернизиране на Бундесвера, пише БТА.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Двама младежи са обвинени за побой над непалци в Пловдив, видео е открито в телефон на един от тях

Двама младежи на 18 и 17 години са обвинени за побой над двама граждани на…

преди 5 часа
  • България

45-годишен варненец е обвинен за развратни действия спрямо непълнолетен в Своге

45-годишният С.И. от Варна е привлечен като обвиняем по досъдебно производство за развратни действия спрямо…

преди 6 часа
  • България

Почина Яна Костова, съпругата на загиналия в Газа капитан Марин Маринов

Почина Яна Костова, съпругата на капитан далечно плаване Марин Маринов, който загина през март 2025…

преди 6 часа
  • България

Демерджиев: Ще използвам всички средства на държавата срещу насилието над деца

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев заяви във Facebook, че говори не само като министър,…

преди 9 часа
  • България

Бойко Борисов назначи Димитър Вучев за координатор на ГЕРБ-София

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че дългогодишният общински съветник Димитър Вучев поема управлението на…

преди 10 часа
  • България

МЗХ започва самолетно заснемане за обновяване на данните в СИЗП

Министерството на земеделието и храните започва предвиденото за 2026 г. самолетно заснемане, с което ще…

преди 10 часа