България

Организации на глухите искат жестовият език да бъде национално признат

Снимка: mohawkcollege.ca

В изпълнение на стратегическата цел въвеждане на жестовия език, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд, беше осигурено финансиране за реализиране на обществена поръчка с предмет „Национално научно изследване на българския жестов език“ с изпълнител фондация „Глухи без граници“.

В резултат от изследване бяха изготвени речник на българския жестов език и научно описание на граматиката на българския жестов език.

Фондация „Глухи без граници“ се бори за това жестовият език да бъде национално признат. Ние сме изпратили писмо до 12 неправителствени организации, вкл. и Народното събрание и се надяваме да получим подкрепа за официализирането на жестовия език, обясни Митко Якимов от Фондация „Глухи без граници“.

Има жестов език, но проблемът е, че не е признат официално. 12 неправителствени организации се обединихме и изпратихме писмо до г-жа Цвета Караянчева. Основното ни желание е да бъде вписан жестовият език като официален в Конституцията. Очакваме отговор от Народното събрание. Председателят Цвета Караянчева подкрепя жестовият език да бъде признат за официален в страната и да се запише в Конституцията, отбеляза Цветан Кунчев.

Източник: БНТ

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Мъж от село Ружица задържан за домашно насилие в Шумен

Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…

преди 3 дни
  • България

Слънчево следобед в Източна България и по Черноморието

Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…

преди 3 дни
  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 4 дни
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 4 дни
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 4 дни
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 4 дни