България отбеляза 24 май (ВИДЕО)

170

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Денят на светите братя Кирил и Методий е празник на българската просвета и култура и на славянската писменост. В цялата страна хиляди излязоха по улиците, за да отбележат деня на азбуката и нейните създатели. И да изкажат своята благодарност на хората на духа – учителите, учените, поетите и писателите.

Честванията в столицата по традиция започнаха пред президентството, където за тържествено шествие се събраха учители и ученици, но и много официални гости, както и духовници. Всички те стигнаха до Националната библиотека, където до привечер хиляди минаха, за да поставят цветя и венци пред паметника на Кирил и Методий.

Началото на тържествата поставиха оркестърът и мажоретния състав на Първа английска гимназия. След като тонът за честванията беше даден към тях се включиха гвардейският духов оркестър, който поведе шествието.

Държавният глава Румен Радев, министърът на образованието , ученици и учители започнаха тържеството за думите. На две места към шествието се включиха народни представители и учените. После и академичният състава на Софийския университет.

„Тази реч „омайна и сладка“, на която ние мислим, обичаме, откриваме, сънуваме и която трябва да съхраняваме, защото днес все по-често пишем нехайно, говорим с шепа думи, а знанието все по-рядко се цени. Чудно ли е тогава, че все по-малко чуваме истината”, каза президентът Радев.

„Днес празнуваме знанието и просветата. Невежеството няма празник. Но то заема всеки сантиметър, опразнен от културата”, отбеляза той.

Почит към думите отдаде и кмета на София Йорданка Фандъкова.

„Всеки 24 май ние празнуваме възраждането на знанието като сила и духовно единство, като общ словесен небосвод, който ни прави народ с бъдеще”, заяви тя.

Към бившите, настоящите и бъдещите ученици Фандъкова отправи един съвет:

„Запомнете, смартфоните не са по-умни от вас, нито могат повече от вас, не им давайте да управляват живота ви. Виртуалният хейт не ни прави нито знаещи, нито истински критични”.

Във Варна над 15 хиляди души събра празникът в центъра на града. 69 блока се включиха в тържественото шествие от площад „Св. св. Кирил и Методий“ до Морската градина. Букет от пъстри балони с буквите от родната азбука полетяха в небето над катедрален храм свето успение богородично, а ученици и учители зарадваха зрителите с атрактивни изпълнения и костюми.

По традиция шествието в Пловдив потегли от хуманитарната гимназия, носеща името на светите братя Кирил и Методий. Там преди 167 години Найден Геров и учениците му за първи път отбелязват празника на българската азбука.

Над 7000 деца от 36 училища и 28 детски градини се включиха в празничното шествие в Бургас. Освен тях по улиците на града преминаха представители на университетите в града, на културни, просветни институции и неправителствени организации.

Празничната програма в Русе започна с традиционното празнично шествие на над 2500 ученици от русенските училища и деца от детски градини, водени от мажоретен състав „Екстрийм“ към Общински младежки дом и от Общинския духов оркестър, което премина по ул. „Александровска“.То стигна до площада пред Общината, където се състоя концерт на деца и състави от Общинския детски център за култура и изкуство-Русе.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама