Свят

Студовете в Европа взеха вече 20 жертви

Снимка AP

Властите в Холандия забраниха плаването по прочутите амстердамски канали, за да ги превърнат в достъпни за жителите ледени пързалки.

Сковаващият студ, обхванал голяма част от Европа, не пощади и холандската столица, където за последен път хората караха кънки по замръзналите канали през 2012 г., предаде Асошиейтед прес.

Властите наредиха да се затворят шлюзовете, за да се образува лед, като се забави движението на водата.

Макар още да няма достатъчно лед, а метеоролозите да прогнозират затопляне през уикенда, представител на властите каза, че се прави всичко възможно жителите и гостите на Амстердам да покарат зимни кънки по каналите. От Балтика до Средиземноморието Европа остава в плен на мразовитото време, дошло от Сибир и взело 20 жертви за четири дни. Студената вълна, която британските медии нарекоха „Звяра от Изтока“, в Холандия кръстиха „Сибирската мечка“, в Швеция – „Снежното оръдие“, а във Франция – „Москва-Париж“, буди опасения за здравето на най-уязвимите, бездомниците или възрастните хора, и причинява проблеми в транспорта. От петък досега в резултат на студовете са починали най-малко 19 души: деветима в Полша, трима във Франция, четирима в Литва, двама в Румъния и един човек в Италия.

От единия до другия край на Европа живакът в термометрите спада. В Рим падна сняг за първи път от шест години, а на по-малко от 100 км от Венеция (в Долина Камполуцо, на 1768 м надморска височина) в нощта срещу неделя беше регистрирана температура от минус 40 градуса по Целзий. В шведска Лапландия вчера бяха измерени минус 39,6 градуса, а в австрийския ски курорт Флатниц – 25,4 градуса под нулата, което е рекорд за февруари. На връх Цугшпице – най-високият в Германия, с височина 2962 м, – през изминалата нощ температурата е паднала до минус 30,5 градуса, рекорд за последните над 100 години в този период от годината.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

България подготвя неонатален скрининг за над 30 редки метаболитни болести

Министерството на здравеопазването започва нов етап в развитието на неонаталния скрининг в България. Със заповед…

преди 13 часа
  • България

Обвиняем за смъртта на полицай се призна за виновен в СГС

Мирослав Василев се призна за виновен по време на разпоредително заседание на Софийския градски съд.…

преди 13 часа
  • България

Дунав мост при Русе отваря и двете ленти за Великденските празници

„Дунав мост“ при Русе ще бъде отворен за движение и в двете ленти от около…

преди 13 часа
  • България

Мъж загина при катастрофа на Подбалканския път между Долно Сахране и Дунавци

Тежка катастрофа отне човешки живот на Подбалканския път в участъка между селата Долно Сахране и…

преди 13 часа
  • България

Българските череши може да станат най-скъпите в Европа

Черешите в България са в критичен период на цъфтеж, а рискът от ниски температури остава…

преди 14 часа
  • България

САС потвърди задържането на гражданин на ОАЕ, издирван за екстрадиция

На 09.04.2026 г. състав на Софийския апелативен съд потвърди определението на първоинстанционния съд за задържане…

преди 14 часа