Илон Мъск продължава забавния си дебат с поддръжниците на теорията за плоска Земя

193

Въпреки че изстрелването в космоса на най-амбициозния проект на SpaceX е от изключителна важност по редица технологични и научни причини, по-важното е, че то позволи на Илон Мъск още веднъж да се пошегува с почитателите на теорията за плоска Земя.

Макар че от стотици години, още от Питагорово време, се знае, че Земята е кръгла, има доста хора, които по някаква причина не вярват в това.Привържениците на теорията за плоската Земя са убедени, че Земята е плосък диск, а тезата, че е кръгла, е била наложена от НАСА и други превителствени служби.Не е ясно как така наречената „конспирация за кръглата Земя“ би облагодетелствала НАСА или правителствата по света, но тези конспиратори сериозно вярват, че сателитните снимки ни мамят.


Въпреки че теорията за плоската Земя съществува от години, напоследък привържениците ѝ се активизираха покрай дейността на Илон Мъск. През ноември 2017 той публикува в Туитър: „Небето на Марс е противоположност на земното небе. Синьо при изгрев и залез, червено през деня. Защо няма Общество „Плосък Марс!?“
Логично е да се повдигне въпроса, след като и Марс е кръгъл, защо няма конспиративна теория, че е плосък?

Снимка: Twitter

От „Общество Плоска Земя“ му отговориха следното: „Здравей, Илон, благодарим ти за въпроса. За разлика от Земята, Марс е доказано кръгъл. Приятен ден!“

Конспираторите явно пропускат факта, че Земята също е доказано кръгла.
Мъск реши да се позабавлява още веднъж с феновете на теорията за плоската Земя и им пусна видео в Туитър, за да им докаже още веднъж, че грешат. След като ракетата Falcon Heavy пусна в космоса кола Тесла, управлявана от фигура в скафандър, Мъск сподели няколко невероятни видеа в Туитър, на които се вижда как колата обикаля около очевидно кръглата Земя. Видеата породиха многобройни реакции в интернет и коменатри на хора, които злорадстват по адрес на конспираторите от „Плоска Земя“.

„Плоска Земя“ също публикува реакцията си: „Хора, които вярват, че Земята е кръгла само защото са видели в интернет как кола лети в космоса, са олицетворение на типажа „вярно е, защото го видях по телевизора“. Това не е аргумент. Защо да вярваме, че една частна кампания ни показва истината?“

Дебатът вероятно ще продължи и занапред да бъде все така забавен.

Източник: Unilad.co.uk

Превод и редакция: „Нова Вест“