Свят

Украинският патриарх: Путин мечтае да си върне България

Интересен коментар за външнополитическите амбиции на властелина в Кремъл Владимир Путин направи патриархът на независимата Киевска патриаршия Филарет в интервю за Дойче веле, цитирано от offnews.bg.

По отношение на конфликта в Донбас и войната в Източна Украйна църковният водач казва следното:

Русия проявява агресия спрямо Украйна. Незаконно ни беше отнет Крим. Явно са смятали, че по същия начин могат да ни вземат и Донбас, а и други области. Те мечтаят да подчинят цяла Украйна, пък и не само нея. Мечтаят да си върнат влиянието над държавите от бившия социалистически лагер – над прибалтийските републики, Полша, Румъния, над България. Путин си мечтае за подобно нещо.“

Според него обаче мечтите на руския президент са напразни, защото този период от историята на неговата империя е приключил.

Ние живеем в глобализиран свят, в който няма място за империи. И мечтите за връщането на тези империи – са празни мечти„, казва Филарет.

Според него, войната в Източна Украйна няма да е вечна, а тъй наречените Републики Донецк и Луганск, които са под влиянието на руските сепаратисти, ще прекратят съществуването си. По-нататък в интервюто той твърди, че Путин е вярващ християнин, който обаче не живеел по законите на вярата, а вършел беззакония. Поради това Филарет го нарича „Новия Каин“.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Зеленски предложи на България сътрудничество за производство на дронове

В рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел украинският президент Володимир Зеленски и българският…

преди 21 минути
  • България

Автобус блъсна пешеходка на бул. „Добруджа“ в Добрич

Автобус блъсна жена на пешеходна пътека на бул. „Добруджа“ в Добрич тази сутрин. По данни…

преди 36 минути
  • България

Автобус блъсна пешеходка на бул. „Добруджа“ в Добрич

Автобус блъсна жена на пешеходна пътека на бул. „Добруджа“ в Добрич. Инцидентът стана тази сутрин…

преди 36 минути
  • България

16-годишен българин се бори с левкемия за втори път, семейството му търси средства за спешна трансплантация

16-годишният Йордан Стоянов се бори с левкемия за втори път. В момента той е в…

преди 51 минути
  • България

26-годишен моторист е в болница след челен удар край Шумен

26-годишен моторист е настанен в болница след катастрофа на пътя Шумен-Силистра в района на разклона…

преди един час
  • България

БАБХ започва засилени проверки за храната в детските градини

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва мащабна кампания за контрол на хранителните продукти,…

преди един час