От Фейсбук признават, че социалните медии могат да вредят. В прессъобщение Дейвид Гинсбърг, директор проучвания, и Мойра Бурк, изследовател на щат във Фейсбук, признаха, че редица научни изследвания установяват негативно влияние на социалните медии върху чувството за удовлетворение и представиха някои от мерките, които Фейсбук смята да предприеме в тази насока.
Редица научни изследвания повдигат въпроси дали хората общуват пълноценно онлайн или просто използват мрежата, за да си правят тестове и да споделят картинки за сметка на времето, което биха могли да прекарват с близките си. Именно затова екипът за проучвания на Фейсбук работи заедно с екипите по продукцията, за да повиши удовлетвореността на потребителите.
„Като цяло, когато хората прекарват много време в пасивно възприемане на информация – четейки, но без да комуникират с други хора – те се чувстват по-зле след това.“
При експеримент, проведен от Университета в Мичиган, студенти, които по 10 минути четяли постове във Фейсбук, отчитали влошаване на настроението си в сравнение с други, които не прекарвали съответното време в социалната мрежа. Друго проучване на Университета в Сан Диего и Йейл пък открило връзка между кликането върху множество линкове и влошаването на психичното здраве.
От Фейсбук отчитат, че негативното влияние е факт.
„Въпреки че причините не са съвсем ясни, учените предполагат, че това да четем онлайн за други хора води до негативни социални сравнения, защото в социалните мрежи се публикуват повече хвалби и излъскани варианти на образите на хората. Според друга теория интернет отнема на хората личната социална ангажираност.“
От Фейсбук, разбира се, изтъкват и ползите на социалните медии като споделяне на информация, обсъждане между приятели и съхраняване на спомени. Хората, които изпращат и получават повече съобщения, публикуват повече и коментират повече, се радват на по-висока обществена подкрепа и по-успешно се справят с депресията и самотата.
Признавайки негативната страна на социалните мрежи, от Фейсбук заявяват, че правят всичо възможно да намалят тези ефекти и да увеличат положителните. Няколко промени в нюзфийда ще осигурят повече възможности за смислено общуване и ще намалят пасивното възприемане на информация и нискокачествено съдържание. Някои от мерките включват редуцирането на заглавията, целящи висок трафик, както и на фалшивите новини; оптимизация на съдържанието, за да могат публикациите от хора, на които държим най-много да се появяват най-често в нюзфийда ни, както и нова организация на коментарите, която да подсигури по-добра комуникация.
Що се отнася до ефекта на технологиите върху вниманието, взаимоотношенията и подрастващите в дългосрочен план, от Фейсбук заявяват, че са наясно с проблемите и работят върху начини за разрешаването им.
Източник: Independent.co.uk
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment