Снимка: Ладислав Цветков/bTV
До Коледа властите обещават първите семейства от най-засегнатите от трагедията в Хитрино да влязат в новите къщи.
Седем жертви, десетки ранени, сринати къщи и опустошени съдби – това последва след експлозията на релсите в Хитрино след дерайлиране на цистерни с пропилен точно преди година. Личната загуба за 7-те жертви е огромна, материалните щети – също. Днес селото е разделено заради парите и помощите, предава bTV. В Хитрино с парите от дарения и държавни помощи се помага на 320 от общо 370 домакинства в селото.
Изцяло наново се строят общо 24 къщи, 10 от тях, чийто строеж е на финален етап, са дарение от Камарата на строителите. 13 се строят или започва работа по тях – с пари от социалния фонд към Министерство на социалната политика. Общо 33 милиона лева са събрани от дарения, държавния бюджет и еврофондовете за ремонти и нови строежи в селото.
Собственикът на изпепелената фурна Румен Русев е сред недоволните. Казва, че не знае как се решава кой колко да получи. „Все казват общественият съвет, общественият съвет, а в кого е вината не мога да кажа точно. Донякъде не работят съвестно, за мен е така, но по каква причина не мога да кажа”, казва Русев.
„Дефакто ние нямаме досег до парите, тоест нашата работа е по-скоро да направим предложения и от там нататък всичко се отнася до счетоводството на общината”, казва обаче председателят на обществения съвет Светослава Борисова.
Съселянинът на Румен – Николай Цачев, пък е доволен, въпреки че новата му къща все още не се строи заради документални неуредици.
В деня на годишнината държавата провери на място как тече възстановяването и как се харчат парите. „Винаги когато има публичен ресурс, хората трябва да бъдат обединени, а не разединени от една подобна трагедия”, категоричен беше регионалният министър Николай Нанков. Скоро се очаква подробен отчет за изхарченото.
Нищо материално обаче не може да компенсира загубата на близък човек, а загубата на дете е непрежалима. Жителите на Хитрино не могат да простят на машинистите, но се питат дали вината на инцидента е само тяхна и дали от тях не беше скрито нещо от разследването на катастрофата.
Според прокуратурата влакът се е движел с двойно по-висока от позволената скорост, което е довело до катастрофата. Вече е насрочено и първото заседание на делото през януари.
Вместо с 40 километра в час влакът влиза в гарата със 78 километра в час. Това е основната причина, довела до тежкия инцидент. Изводът е направен от 13 следователи и десетки експертизи по случая. 16 тона пропилен изтичат за 39 секунди. Разстила се при къщите наблизо и при досегът му с огън последва мощен взрив.
„Когато отидох и видях, си помислих, че съм във филм на ужасите”, призна говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Двамата подсъдими засега са се възползвали от правото да не дават обяснение. Законът предвижда от 5 до 20 години затвор.