Свят

Макрон: Само по-суверенна и демократична Европа няма да бъде пречупена от САЩ и Китай

Снимка: bnr.bg

Европа рискува да бъде подчинена от Китай и САЩ, ако не стане по-суверенна и демократична. Това предупреди френският президент Еманюел Макрон снощи в реч, символично изнесена на Акропола в гръцката столица Атина, където древните гърци преди около 2500 години дадоха началото на демокрацията, като подчерта мащаба на амбицията си да реформира Европейския съюз, отбелязва „Ройтерс“, цитирани от news.bg.

Макрон, който е отявлен еврофил, изтъкна, че Старият континент ще погине без радикална реформа на управлението му.

За да не бъдем управлявани от по-големи сили като китайците и американците, вярвам в един европейски суверенитет, който ни позволява да се браним и да съществуваме„, коментира Макрон на Акропола.

Избраният преди четири месеца 39-годишен държавен глава на Франция иска да се направи гигантска стъпка в европейското сътрудничество, която в икономически план да даде на еврозоната неин собствен бюджет, финансов министър и парламент.

Според Макрон едни по-демократични институции ще помогнат да се реагира на популистката вълна, която издига крайнодесни лидери като Марин льо Пен, победена от Макрон във втория тур на френските президентски избори, и подхрани кампанията за Брекзита във Великобритания.

Той обяви, че ще разкрие пътна карта за ЕС след няколко седмици, след парламентарните избори в Германия на 24 септември.

Макрон призова европейските лидери да се договорят до края на годината за създаване на публични дебати през първата половина на 2018 г., на които гражданите да разискват своите визии за ЕС.

Не искам един нов европейски договор да се обсъжда на закрити врата, в кулоарите на Брюксел, Берлин или Париж„, изтъкна той.

По думите на френския президент, тези дебати щели да помогнат да се положат основите на Европа за следващите 10-15 години.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Полицията спря пиян шофьор преди училищна екскурзия в Горна Оряховица

Полицията в Горна Оряховица предотврати инцидент тази сутрин, след като патрул спря шофьор, който е…

преди 13 минути
  • България

57% очакват България и БНТ да организират отлично „Евровизия“ 2027

Успехът вдъхновява, задължава и заразява. Това са основните изводи от най-новото проучване за обществените нагласи…

преди 28 минути
  • България

Парламентът възстанови Антикорупционната комисия заради блокираните средства по ПВУ

Народното събрание прие на първо четене законопроект за повторното създаване на Комисия за противодействие на…

преди 43 минути
  • България

Николай Найденов поиска оставката на Борислав Сарафов и обяви промени в Закона за съдебната власт

Министърът на правосъдието Николай Найденов поиска оставката на Борислав Сарафов. Решението му е пряк отговор…

преди 59 минути
  • България

ДБ иска изслушване на Борисов и Кирилов за скандала „Петьо Еврото“

Напрежението в парламента се засили след приключването на работата на временната комисия по новия правилник…

преди един час
  • България

Православната църква почита Свети Йоан-Владимир и Свети Василиск на 22 май

На 22 май Православната църква почита паметта на Свети княз Йоан-Владимир и Свети мъченик Василиск.…

преди един час