Мая Манолова за тарикатите от „Пикадили“: Вече се е появила професия „клошар-бизнесмен“

31

От началото на годината имам 435 жалби. Участвали сме включително и в оперативно-издирвателни работи – на управителя на „Пикадили“. Открихме го на някакъв адрес. Оказа се, че необходимите документи не са налице, което изключително затруднява хората да ползват обезщетения.

Това заяви пред Нова телевизия омбудсманът Мая Манолова.

Днес пред парламента излизат на протест служителите на фалирали фирми, които са останали и без работа, и без обезщетения.

„Проблемът е в съвместната работа на институциите. Затова хората остават с впечатлението, че държавата е само наблюдател, който не ги подкрепя. Тук са нужни законодателни изменения на базата на всички тези случаи. Например – забраната да бъде продадена фирма, преди работодателят да е платил заплатите на служителите си. Пример – „Пикадили“. Има случаи, при които фирмата се прехвърля на клошар. Вече се е появила професия „клошар-бизнесмен“. Така например работниците от текстилното предприятие във Ветрен е продадено на една жена без собствен дом, без работа. Жена клошар-бизнесмен“, заяви Манолова.

Манолова отбеляза, че има фонд от 250 млн. лева, който е създаден, за да подкрепи работниците на фалиращи предприятия. „Има една невъзможна пречка за тримесечен срок от прекратяването на трудовите правомощия и започването на производство по несъстоятелност. А за тези три месеца това не може да се случи. Тези 250 милиона може да се използват за хората, останали без работа. Този фонд не си изпълнява функцията. Той трябва да плати до 6 заплати на хората. И това може да стане със законодателно решение на парламента“, коментира омбудсманът.