Разузнаването ни е засякло заплахи за суверенитета и териториалната цялост на страната

56

Държавната агенция „Разузнаване“ е придобила изпреварваща информация за действия, създаващи рискове и заплахи за суверенитета, териториалната цялост на България и единството на нацията, застрашаващи политическата и икономическата сигурност на страната.

Това се посочва в Резюме на отчет за изпълнението на бюджета на службата, пише standartnews.com

Разузнаването е предоставило информацията на президента, на премиера, на председателя на Народното събрание, ДАНС, Министерство на икономиката, Министерство на енергетиката,НСО и други, като материалите са общо 1259.

Информацията е придобита по линия на противодействие на тероризма, трансграничната организирана престъпност и факторите оказващи катализиращо влияние върху миграционните процеси, твърдят от агенцията.

От тях – най-много са по линия на вътрешнополитическо направление – 592, 184 материала са свързани с проблемите на тероризма, 181 материала касаещи нелегални миграционни процеси, 153 материала по линия на икономическата сигурност и 149 материала за дейността на международната организирана престъпност. На партньорите от НАТО, ЕС и по линия на двустранното сътрудничество са изпратени общо 784 материала.

От разузнаването отчитат още, че за първото полугодие на 2017-та година са увеличили източниците си на информация. В Агенцията са започнали работа 43-ма нови служители, а са били освободени 17. Разузнаването прилага и нови методи на работа при изготвянето на анализи. Създават се специализирани работни групи по актуални направления, притежаващи висока степен на експертиза. Работата „на терен“, обаче, става все по-трудна, става ясно от отчета. „Работата на ДАР зад граница се осъществява в усложнена обстановка – следствие от кризисни развития в съответните страни и тежък режим на контраразузнавателно противодействие от страна на местните специални служби“, посочва председателят на разузнавателната агенция Драгомир Димитров.

От документа се разбира още, че освен борбата срещу тероризма, миграционния натиск, нарастващите кибер-атаки, разузнаването следи внимателно процесите, които се отнасят и до енергийната сигурност на страната“.

От средствата в размер на 23,3 млн. лв. за 2017 г., през първото полугодие ДАР е изразходвала близо 11,1 млн. лв., става ясно още от резюмето на отчета за изпълнението на бюджета на институцията.