Видео, постнато от Weather Channel в социалните мрежи, на заравяща се в пясъка мида моментално стана популярно сред потребителите. Видеото има вече 16 милиона преглеждания и продължават да растат. Коментаторите се питат какъв вид мида е това, като се разделят предимно на два лагера – гуидак (Panopea generosa) или Siliqua patula, пише nauka.offnews.bg.
Това действително е Siliqua patula, обяснява Анет Хосои (Annette Hosoi), професор по механоинженерство в Масачузетския технологичен институт пред Washington Post. „Ако имате единствено черупка, която можете да отваряте в една посока, как ще копаете“, пита Хосои. Механоинженерите намират този вид миди за изключително привлекателни обекти за изучаване, защото, въпреки липсата на ръце или щипки, те успяват да се заровят в пясъка на дълбочина от 0,6 м.
Като разчитат изцяло на своята мускулна сила, тези миди би трябвало да изминават само няколко сантиметра под пясъка. Хосои и ученият Еймъс Уинтър (Amos Winter) демонстрират, че мидите могат да превърнат твърдия пясък в нещо като подвижен пясък – процес, който изследователите описват като флуидизиране.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment