Военното сътрудничество между Москва и Пекин излиза на ново равнище, пише професор Лайл Голдстайн от Военноморския колеж на САЩ в National Interest
Десетилетията на руско-китайско сътрудничество във военната сфера биха могли да доведат до военен алианс, пише професор Лайл Голдстайн от Военноморския колеж на САЩ в National Interest.
В последно време все по-често звучат гласовете на ония, които предричаха влошаване на руско-китайските отношения, пише професорът.
Причините се търсят в културните различия, в демографските диспропорции, в геополитическото съперничество и дори в историческия опит: съветско-китайските разногласия от времето на Студената война доведоха не само до влошаване на двустранните отношения, но и до разцепление в международното комунистическо движение.
Бързо променящия се баланс на силите в западната част на Тихия океан опровергава такава интерпретация на събитията, пише Голдстайн.
Главна опора на китайската стратегия за блокиране на достъпа A2/AD са разнообразните версии на руския изтребител Су-27. Китайските J-11, J-15 и J-16 са модернизирани версии на руския изтребител Су-27. Скоро Русия ще достави на Китай Су-35С.
Втората опора на китайската сигурност са нейните противокорабни ракети YJ-12 и YJ-18, с които Китай снабдява въздушните и морските си съдове.
Изглежда обаче, че сега се работи над нова амбициозна програма за военно сътрудничество, отбелязва експертът. Съвместните военноморски учения през 2014 и 2015 г. позволяват да се говори, че взаимодействието между Русия и Китай е излязло на ново равнище.
През май 2014 г. в ученията в Източнокитайско море са участвали 14 надводни кораба и две подводници. Отработвани са атаки на обекти „зад хоризонта”.
След година в съвместните учения участваха 9 кораба в Средиземно и Черно море, на които Пекин демонстрира мускули в европейски води.
През август 2015 г. в мащабни учения в Японско море участваха 23 кораба, 2 подводници, 15 самолета, 8 вертолета, а така също морска пехота и десантчици. Тези учения станаха най-големите за цялата история на руско-китайското сътрудничество.
При това в китайските медии и в официалните издания на китайската армия винаги отзивите за руската военноморска активност са били положителни.
Източник: БЛИЦ
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment