Японката Яйои Кусама е най-продаваната жива художничка в света. От 70-те години на миналия век тя живее в психиатрична болница. Днес е на 93 години и все още продължава всеки ден да рисува. Нейната история е история на трансформация. Японката доказва силата на изкуството да лекува травмите и припомня, че творческите пориви са по-могъщи от демоните на депресията.
Някои от последните й творба са представени в нова изложба „Яйои Кусама: от 1945 г. до днес“ в музея М+ в Хонконг. Това е най-голямата ретроспекция на нейното изкуство в Азия извън родната й страна.
Кусама е известна със своите характерни скулптури от тиква и картини с точки, които често се продават на търг за милиони долари. Тя се радва на все повече успехи през последното десетилетие. Билети за нейните инсталации Infinity Mirror Room се разпродават в музеите по целия свят.
View this post on Instagram
„Рисувам всеки ден. Ще продължа да създавам свят, изпълнен с благоговение пред живота, прегръщайки всички послания за любов, мир и вселена“. Твърди, че именно тях е видяла във видение. Кусама обаче не се радва на подкрепа от семейството си. Майката често грабвала рисунките, преди момичето да успее да ги завърши. В онова време амбициите на жените да изразят себе си не са признати. Очакванията на близките на Кусама били тя да се омъжи и да има деца, и то след уреден брак, разказва Би Би Си.
View this post on Instagram
През 1989 г. в Центъра за международни съвременни изкуства в Ню Йорк има изложби с нейни творби, а четири години по-късно японският историк на изкуството Акира Татехата успява да убеди правителството, че тя трябва да бъде първият соло артист, който да представлява Япония на Венецианското биенале през 1993 г.
Свръхсензитивната Кусума трябва да бъде придружена от психотерапевт, защото се страхува от нервен срив. Изложбата й обаче има феноменален успех и води до огромна трансформация в начина, по който тя е приемана в Япония.
Едно от посланията на Кусама са, че любовта трябва да я има винаги. Тя иска хората да бъдат в мир, да усещат топлина и да се грижат един за друг.
View this post on Instagram
„Кусама е много повече от тиквени скулптури и шарки на точки. Тя е мислител на дълбока философия – новаторска фигура, която чрез изкуството разкрива толкова много за себе си и своята уязвимост. Тя използва личните си борби като източник на вдъхновение“, коментира кураторът на последната й изложба в М+ Дориун Чонг.
По публикацията работи: Велислава Велева